Yaşam

Çocuklarınız Geleceğin Mesleklerine Hazır mı?

Büyüyünce ne olacaksın? Bu soru, çoğumuzun çocuklara sorduğu bir soru. Çocuklar, sınırsız hayal güçleriyle ifade ettikleri, günümüzde iyi para kazandırmadığını bildiğimiz veya hiç olmayacağını düşündüğümüz bir işi yapacaklarını söylediklerinde, üstünde fazla durmadan kendi ideallerimizi, onları yaparken görmek istediğimiz meslekleri önermekten nedense geri kalmayız.

Oysa 10 yıl öncesinde aklımızın ucundan dahi geçirmediğimiz ve bugün talep gören o kadar farklı ve yeni meslek var ki… Zaman hızla akıp giderken her an yeni bir bilimsel veya teknolojik gelişmeden haberdar oluyoruz. Geçmişle kıyaslandığında üretim ve tüketim alışkanlıkları da bu hızlı akıp giden zamanın ötesinde gelişmelere gebe bırakıyor insanoğlunu. 10 yıl önce anaokuluna başlayan bir çocuğun hangi mesleği seçebileceğini öngörmeye çalışsaydık, belki de hiçbirimizin aklına, onun akıllı telefonlar için uygulamalar geliştiren bir yazılımcı olabileceği gelmezdi. Veya pilot olmak istediğini söylediğinde aklımıza yalnızca uçak veya helikopter kullanabileceği gelirdi de, uzay araçlarını kullanan, uzay uçuşlarında görev yapabilecek bir pilot olması ihtimalini düşünemezdik. Oysa günümüzde “dijital yerliler” diye bir kavram var artık. Bu gruba dahil olan, özellikle 2000 yılı ve sonrasında doğan çocuklara bakıldığında, onların ellerine verilen bir akıllı telefonu veya başka bir teknolojik eşyayı kullanmayı sanki annelerinin karnında öğrenmişçesine becerikli bir şekilde kullandıklarını hayretle izliyoruz. Hal böyleyken ihtiyaçlar da günden güne değişiyor.

Gelecek 10 yılda en çok hangi mesleklere ihtiyaç duyulacağı konusunda artan talepleri ve gelişen ihtiyaçları inceleyip geleceğe yönelik iş stratejileri geliştirilmesi için çalışan futuristler ilginç, bazen de şaşırtı öngörülerde bulunuyorlar.

Peki, geleceğin en çok ihtiyaç duyulan meslekleri hangileri olabilir? İşte size bu mesleklerden yalnızca birkaçı.

Uzay İşçisi

Uzayda yaşam, edebiyat ve sinema dünyasında çoktandır var ancak gerçek yaşamda uzaya seyahat, 2016 yılında bir firma tarafından başlatılacak. Biletler şimdiden satışa çıktı bile. Diyelim ki bu tarihten sonraki gelişmelerle uzayda konaklama yapılabilecek tesisler kuruldu. Hangi okulları okumuş, hangi mesleklerden insanlar burada hizmet veriyor olacaklar, hiç düşündünüz mü? Örneğin, uzay bilimleri okumuş kişiler teknik bilimlerin dışında garsonluk, valelik, otel müdürlüğü gibi işlerde mi çalışıyor olacaklar? Bu meslekler için gerekli eğitim ve becerileri kazanmak için şimdiden eğitim almaları gerekmiyor mu veya bugünün okullarında verilen eğitimden kazandıkları hangi beceriler oradaki yaşam becerilerine katkıda bulunacak? Henüz uzak gibi görünse de uzayda çalışmak isteyebileceklerin de üzerinde düşünmesi gereken bir alan.

Veri Mücevheratçısı

Veri toplama hizmetleri ve sistemleri her geçen gün artan bir hızla büyüyor ve elde edilen veri, etkili kullanılmadığında ortaya bir nevi veri çöplüğü çıkıyor. Veriler, istatistiksel sonuçlar çıkarmak, iş stratejileri geliştirmek, sorunların çözümü için durum veya olayların boyutlarını ve izlediği kalıpları gözlemlemek ve daha birçok sebepten dolayı toplanıyor. Peki, eldeki verileri kim analiz edip değerlendirecek ve kullanıma sunacak? İşte tam bu noktada ortaya çıkan gerçek, artan veri miktarını işe yarar hale getirecek kişilerin sayısının ihtiyacı karşılayamayacağı. Dolayısıyla verilerin içindeki “cevher”i keşfedip onları “mücevher” hale getirecek  kişilere ihtiyaç duyulacak.

Gen Danışmanı

Hem kendimizin hem de bizden sonraki neslimizin sağlıklı bir gelecek sürmesi için son yıllarda önemli gelişmeler sağlamış bir meslek dalı gen danışmanlığı. Aynı ailenin farklı kuşaklarından insanları etkisi altına alabilen hastalıklar üzerinde çalışılan bu meslekte, yapılan testler sonucunda kişinin gelecekte kendisinde veya çocuklarında ortaya çıkma olasılığı olan sağlık problemleri ile ilgili bilimsel çalışmalar yapılmakta. Tıp doktorluğundan çok daha farklı bilgi ve becerilerin gerektiği bu alanda çalışanların sayısı, gelecekteki talebi karşılayamayacak gibi görünüyor.

Yedek Parçacı

Bahsedilen Yedek Parçacılar insan organı üretiyor. Tıp dünyasında yaşanan zorluklardan birisi de hastalanmış, fonksiyonunu gerektiği şekilde yerine getiremeyen organlarımız. Organ ihtiyacı olanlar ya mafyanın eline düşüyor ya da uygun nakil için uzun zaman beklemek zorunda kalıyor. Bazen de ihtiyacı olan organı bulamayan hastalar ölüme mahkum oluyor. İşte tam da bu noktada, organ yedek parça üreticisi uzmanların üretecekleri organlar devreye girebilecek ve bırakın ölümleri, yaşlanmanın önüne geçen, hayal dünyamızı biraz daha zorlarsak ölümsüzlüğün keşfine kadar gidebilecek bilimsel çalışmaları yapan bir meslek olacak yedek parçacılık

İnşaat Teknoloğu

İnşaat sektörü, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki kentsel dönüşüm planları da hesaba katıldığında her geçen gün yükselen bir sektör. Bu gelecekte de devam edeceğe benziyor. Bugünden farkı, hayatımızda teknoloji ile daha çok iç içe olmamız, evlerdeki otomasyon sistemlerinin ve özellikle akıllı ev konseptinin cazibesinin artmış olması. İşte bu nedenlerle inşaat yapmayı bilmenin yanında, bu inşaatlardaki teknolojik altyapıyı tasarlayıp oluşturabilecek işgücüne her geçen gün talep artıyor.

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu