Yaşam

Denizle İçiçe Yaşayanlar – Bajaular

Dünyanın her yanında deniz seviyeleri yükseliyor. Yakında gezegenimiz okyanusların egemenliği altına daha çok girebilir. Ve burada hayatımızı sürdürebilme becerimizin sınırları dibine kadar zorlanabilir. 

Bununla birlikte su dünyasındaki yaşama şimdiden adapte olmuş bazı insanlar da var.

Berneo, Sulawesi ve Filipinler’deki mercan denizlerinde insanlar dünyadaki başka hiçbir kültürde olmadığı kadar denizle içi içe yaşıyorlar

Bajau’lar hayatlarını denizin ortasına inşa ediyorlar  çoğunlukla karadan kilometrelerce uzağa. Varoluşlarının her safhasında okyanusun derin bir etkisi var. Onların bir milliyeti, sabit bir ikametgahı ve neredeyse hiç parası yok.
Okyanus onlara ihtiyaçları olan her şeyi sağlıyor. Biz kara insanlarından çok daha sağlıklı oldukları kesin…

Bazıları ise evler yerine teknede yaşamayı tercih ediyor.Sadece tekne bakımlarını yaptırmak, benzin alma gibi işlemleri gerçekleştirmek için karaya gidiyor. Onlar için teknede yaşam yer değiştirme şansları olduğundan özgürlük demek.

Yaşamlarının her parçası okyanus olan Bajaular, aktivitelerini de gel git hareketlerine göre ayarlamış durumda. Çocuklar doğduklarından itibaren denize adapte olmaya başlıyor, hatta bazı Bajaulu çocuklar denizle o kadar vakit geçiriyor ki gözleri su altında daha iyi görmeye başlıyor.

Ancak bu topluluğun bir üyesi var ki, onun adaptasyonu daha da şaşırtıcı. Sulbin bir sualtı avcısı. Ve sualtında bir yaşamda bedenlerimizi nereye kadar zorlayabileceğimizin yaşayan bir kanıtı.

Sulbin kalp atışlarını dakikada 30 atışa kadar  kadar yavaşlatarak, 30 metrelik suyun altında yaklaşık 5 dakikaya kadar kalabiliyor.  Aşağıdaki kısa videoda onun denizin 20 metre altında onca basınç altında sanki karadaymış gibi avlanışını görebilirsiniz.

Derleyen: Sibel Çağlar

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu