Yaşam

Süt Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Çok süt iç, sağlıklı yaşa…Emin misiniz?gunde-3-bardak-sut-olum-riskini-artiriyor-6637227_448_o

Büyüme aşamasında bir çoğumuz annelerimiz tarafından süt içmemiz konusunda teşvik edilmişizdir, ancak günümüzde yapılan son çalışmalar gösteriyor ki bu aslında pek de iyi bir fikir sayılmaz…

British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına sütün kemikleri güçlendirdiği gibi bugüne kadar doğru kabul ettiğimiz bilgiler tamamen yanlış olabilir.

İsveç, Uppsala Üniversitesinden profesör Karl Michaelson sütte yüksek miktarda bulunan laktoz ve galaktoz şekerlerinin tüketiminin zararları üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi.

İsveç’te 61.433 kadın ve 45.339 erkekten oluşan iki grubun süt ve süt içerek besinleri ne kadar sıklıkla tükettikleri takip edilmiş. Ortalama 20 yıl takip edilen kadınların 15.541’i hayatını kaybetmiş, 17.252’sinde kırık ve çatlak olmuş ve 4.259’unun kalça kemiği kırılmış. Günde 3 bardaktan fazla (680 ml) süt içenlerin ölüm riski, günde 1 bardak (ortalama 60 ml) içenlere göre iki kat daha fazla.

Ortalama 11 yıl takip edilen erkeklerde ise gruptaki 10.112 kişi öldü ve 5.066 kişide çatlak veya kırılma görüldü ve 1.166 kişinin de kalça kemiği kırıldı. Fazla süt içen erkeklerin de ölüm riskinin normalden daha fazla olduğu görüldü.

İlginç olan USDA ( The United States Department of Agriculture ) sağlıklı bir beslenme için günde 2-3 bardak süt içilmesini önermekte. Bunun nedeni sütün barındırdığı kalsiyumun kemiklerin kendini yenilemesi ve onarması için gerekli olduğu düşüncesi. Bu durum gerçek olmasına rağmen, son araştırmalara göre sütteki belli bazı şeker tipleri yanma ve oksitlenmeyi arttırıyor ve  buda hücrelere zarar verebiliyor.

Araştırmaya ve makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Sibel Çağlar

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu