Yaşam

‘Her ilişki bıçak sırtında bir yolculuktur’

eroll

 

Charles Bukowski’yi sever misin? Alman asıllı Amerikalı bir yazardır o. Geç keşfettiǧim yazarlardan birisidir. Çoǧu insana itici gelir onun dili. Olayları hiç sūslemez ve yaşamı olduǧu gibi, būtūn katılıǧıyla yansıtır. İnsanları iǧrenç acımasızlıkları, zavallılıkları, hırsları, aşaǧılık duygu ve davranışlarıyla çırılçıplak olarak betimler. Bukowski, insanı būtūn kimliklerinden soyarak çıplaklaştırır, sorunları basit ve kendince doǧru bir mantıkla çözer. Kendisini sūrūden ayırmaz, en būyūk iǧneyi de kendisine batırır zaman zaman.

dfd

 

Bıçak sırtında ilişkiler

Şöyle der Bukowski: “İnsanlar mı? Pencereden izliyorum onları. Böyle uzaktan çok gūzeller.”

İlişkiler!.. İlişkilerimize bir bakalım, hangisi bizi tökezletiyor, hangisi önūmūzū açıyor. İzlediǧim bir filmde şöyle diyordu filmin genç kahramanı, “Her ilişki, bıçak sırtında bir yolculuktur.” İlişkiler aniden başlarlar, farkında bile olmayız, bir de bakarız ki bizi kuşatmışlardır. Hareket edemeyiz, bazen nefes bile alamayız.

Buscaglia, ilişki arayışının insanın bakılıp būyūtūlmeye, yardıma, yūreklendirilmeye ve sevgi gösterilerine olan ihtiyaç ve isteǧinden doǧduǧunu belirtiyor.

Bunlar da etken olmakla birlikte, bence her ilişki arayışı, insanın kendisini arayış sūrecidir. İnsan yeni bir ilişkide kendisini arar ve kendisiyle hesaplaşır. İlişki sūreci aynı zamanda bir hesaplaşma sūrecidir.  İlişkiler, aynı zamanda kişinin de aynasıdır.

edr

 

İnsanın yeni ilişkilerde aradıǧı şeye denk dūşmez, çoǧu zaman ilişkiler. Kimi zaman beklentiler ūzerine kurulur, kimi zaman çıkarlar; kimi zaman da ne beklenti ne çıkar, yalnızca insani duygulardır aranan. Bir ilişkide ne aradıǧımızı sūrekli sormamız gerekir kendimize. Bu soruyla anlamlanacaktır kuracaǧımız yeni ilişkiler.

İlişkilerde ihanet sūreci

İhanet sūrecini aşamamış ilişkiler hep karşılıklı çıkar, şūphe ve beklentiler ūzerine kuruludur. Ve böylesi bir ilişki daha başladıǧında çözūlme sūrecine girmiştir.

sda

 

Bir ilişkinin kalıcılaşması ve dostluǧa dönūşmesinin önemli bir aşamasıdır ihanet sūreci.

He ilişki, ihanet sūrecinden geçer, bu sūreçten sonra ya tökezler ya da sonsuza kadar sūrecek bir baǧa dönūşūr.

Bir ilişki, insanı kirliliklerinden arındırıp onu geliştirebilir de, tökezletip kirletebilir de. İhaneti aşabilmiş bir ilişki, insanlaşma yolunda bir adımdır aynı zamanda.

Her ilişki, kendi içindeki potansiyel ihaneti öldūrmek zorundadır…

 

Erol Anar

twitter: @erolanar

Yazarın  “Yaralı Bir Yüreğin Güncesi” (Hera Yayıncılık, İkinci Basım, 2000) adlı kitabından.

 

Dūnyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu