Yaşam

Hollandalılar niye uzun boylu?

Hollandalılar son 150 yılda ortalama 20 santimetre uzadı. Ülkede erkeklerin boy ortalaması 1,84 metre, kadınların boy ortalaması ise 1,71 metre.s-ac73b64e3fdb308673f92453f2d13d80abe5880d

İngiltere’deki London School of Hygiene and Tropical Medicine adına araştırmayı yürüten Hollandalı bilim insanı Gert Stulp, Hollandalıların 150 yıl önce diğer Batılılara kıyasla daha kısa olduklarını söylüyor.

Vücut uzunluğunun üremeye etkisini araştıran Stulp, 1935-1967 yılları arasında çocuk sahibi olan 94 bin Hollandalı’nın boy uzunluğu verilerini toplamış. Ortaya çıkan sonuç, uzun boylu ebeveynlerin daha çok çocuğa sahip olduğu yönünde. Bu özellikle erkek ebeveynlerde daha baskın.

Elde edilen sonuçlara göre ortalamadan 7 santim daha uzun olan erkekler, diğer hemcinslerine göre 0,24 oranında daha fazla çocuk sahibi oldular.

Uzun boyluların çocuklarının yaşama şansı da diğerlerine göre daha fazla. Gert Stulp, boy uzunluğunun en az 180 gen tarafından belirlendiğini söylüyor.

Uzun boyluların daha çok çocuğa sahip olması ve çocuklarının yaşama şansının yüksekliği sayesinde “uzun boy geninin” daha iyi korunup, sonraki kuşaklara aktarıldığını düşünüyor.

Araştırmacılara göre, refah dengesinin iyi olması, sağlık ve bakım sektörünün kalitesi de Hollandalılar’ın uzamasına katkı sağladı.

Boylar uzadı, evler küçüldü

Ancak Hollandalılara göre ortada tuhaf bir durum var. Boyları ortalamanın üzerinde büyürken, özellikle evler küçüldü. Apartman yerine müstakil evlerin tercih edildiği ülkede, toprak sorunu nedeniyle daha küçük evler yapılmaya başlandı.

Uzun boy haberine ilişkin sosyal medyada yer alan bir yorumda, bu tuhaflığa dikkat çekiliyor:

“Hollandalılar dünyanın en uzun boylu insanları ama yatak odaları hala küçük. 2 metre 10 santime, 2 metre 20 santim genişliğindeki odaya bir yatak sığdıramıyoruz.”

Sosyal medyada hararetli tartışma

Araştırmanın yayımlanması, Hollanda’da sosyal medya kullanıcıları arasında hararetli bir tartışma başlattı.

Kimilerine göre uzun boyun sırrı, uzun süreli süt, peynir, tereyağı ve et tüketiminde.

Hollandalı bir Twitter kullanıcısı, süt ürünleri ve hormonlu et sayesinde uzadıklarına inanıyor.

Bir kadın kullanıcıya göre uzun boylu erkeklerin doğal cazibesi, üretkenliği de arttırıyor,

Bir başka sosyal medya kullanıcısına göre ise toprakları deniz seviyesinin altında olan Hollandalılar için, “dünyanın en uzunu” olmak dışında bir seçenek yok.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu