Yaşam

Huzur Coğrafyaları

Yaşamak için tercih ettiğimiz şehri birçok açıdan değerlendirirken, aynı zamanda refah seviyesine, huzurlu olup olmadığına ve zaten yaşayan insanların buradan memnun olup olmadığına da bakarız. Bir güzel hayat sürebilmek için yaşanan ülkenin, şehrin, mahallenin ve sokağın huzurlu, mutlu ve iyi ilişkileri barındıran bir yer olması gerekiyor. Elbette bu durum, ülke ekonomisine, yönetimine, insanların kültür seviyelerine, okur – yazarlık oranlarına, kişi başı gelire göre değişiklik gösteriyor.Huzur Coğrafyaları

Herkesin bir “en güzel” ülkesi vardır. Sydney, Avusturalya merkezli “Ekonomi ve Barış Enstitüsü” bu “en güzel” ülkenin tespit edilebilmesi için etraflı bir çalışma yapıyor her sene, adına da “Global Peace Index” diyor. Genelde Türkçe’ye “Küresel Barış Endeksi” diye çevrilse de, “Küresel Huzur Endeksi” demek daha doğru. 22 tane kriteri var puan sisteminin.

1. İç ve dış kaynaklı çatışma sayısı toplamı

2. Organize çatışmalardaki ölü sayısı (dış kaynaklı)

3. Organize çatışmalardaki ölü sayısı (iç kaynaklı)

4. Organize çatışmaların seviyesi (iç kaynaklı)

5. Komşu ülkelerle ilişkiler

6. Toplumun suç oranı algısı

7. Mülteci ve diğer göç etmek zorunda kalmış insan sayısı

8. Siyasi istikrarsızlık

9. Terör faaliyetleri

10. Siyasi amaçlı terörün boyutu

11. 100,000 kişi başına düşen cinayet sayısı

12. Şiddet suçlarının seviyesi

13. Şiddet içeren toplumsal eylem olasılığı

14. 100,000 kişi başına düşen tutuklu ve hükümlü sayısı

15. 100,000 kişi başına düşen iç güvenlik ve polis unsuru sayısı

16. Askeri harcamaların gayrı safi yurt içi hasılaya oranı

17. Ordu mensubu sayısı

18. 100,000 kişi başına düşen silah hacmi (alımlar)

19. 100,000 kişi başına düşen silah hacmi (satışlar)

20. Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Misyonlarına yapılan katkı

21. Savunma ağı ve nükleer silah kapasitesi

22. Hafif silahlara erişim kolaylığı

162 ülke arasında yapılan sıralamaya göre en huzurlu ülkeler belirlendi geçtiğimiz yıl 8. kez. Kolayca tahmin edebileceğiniz gibi bu sıralamaların hiçbirinde Türkiye, ilk 100′de yer almadı, bundan sonra da alacak gibi gözükmüyor.

Dokümanı incelemek isterseniz burayı kullanabilirsiniz.

Kısaca tanıyalım bu huzurlu ülkeleri…

1.Danimarkadanimarka

Rahat yaşamak istiyorsanız, araştırmalara göre dünyanın en mutlu insanları olarak bilinen Danimarka sizin için ideal ülke olabilir. Avrupa’nın en az çalışma saatlerine sahip yerlerinden biri olan Danimarka, kendinize bolca vakit ayırabileceğiniz iyi bir yaşam sunuyor. Fakat yasalarından dolayı bu ülkenin vatandaşlığına geçmek neredeyse imkansız.

 2. NorveçNorway2

İşsizlik sorunu dünya genelinde önemli bir sorun iken Norveçliler bu sorundan uzun zamandır bir haber! İşsizlik oranı en düşük ülkelerden biri olan sevimli İskandinav ülkesi, bu durumu dünyanın önde gelen petrol üreticilerinden biri olmasına ve güçlü ekonomisine borçlu.

 3.SingapurSingapore1

Bağımsızlığını elde ettiği 1965’ten beri Singapur tüm ülkeler ile sosyal, samimi, huzurlu siyasi ilişkiler kurmayı tercih etmiştir. Singapur, Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü dahil birçok kurum ile uluslararası işbirliğini teşvik amacıyla çalışmıştır. Dünyanın en zengin ülkeleri arasında da yer alır, dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında da. Son olarak, belki bilmek istersiniz, cinayet ve şiddet içerikli suç oranı çok düşüktür.

 4.SlovenyaSlovenia1

Güzel bir Avrupa ülkesi olan Slovenya da dünyanın en huzurlu ülkeleri arasında. Birleşmiş Milletler barışı koruma misyonlarında en düşük bütçeyi bu ülke için ayırmaktadır. Örgütlü iç çatışmalar, iç ve dış savaşların sayısı, şiddet içeren protesto sayısı dünya genelinin çok altındadır. Ayrıca, Maribor ve Ljubljana gibi eşsiz kültürlere sahip şehirleri, Slovenya’ya seyahat etmek için büyük bir sebeptir.

 5.İsveçisveç

Vikingler diyarı olarak da bilinen İsveç’te akademik eğitim almış insan oranı, çoğu ülkenin lise mezunu oranından daha yüksek. En güzel İskandinav ülkelerinden biri olan İsveç, uzak Kuzey Avrupa bölgesinde yer almaktadır. Ülke, Avrupa’nın en büyük silah ihracatçılarından biri olmasına rağmen, ABD’ye kıyasla hırsızlık suçunun çok az işlendiği bir yerdir. (ABD’de yaklaşık 350.000/yıl, İsveç’te yaklaşık 9.000/yıl) İsveç’te asırlar boyunca hiç savaş olmaması da huzurun hakim olduğunu gösteren bir neden olabilir.

 6.İzlandaIceland1

İşte huzurun tek adresi! Buzulları, volkanları ve sıcak su gayzerleri ile ünlü bu ada ülkesi, harika doğasıyla turistlerin gözdesi. Suç oranının oldukça düşük olduğu İzlanda, eğitim seviyesi en yüksek ülkelerden biri..

 7.BelçikaBelgium1

Küresel Barış Endeksi’ne göre, Belçika, Avrupa’da ve Dünya’da yaşamak için en iyi ve en huzurlu yerlerinden biridir. Avrupa’nın kalbinde yer alan bu küçük ülke özel bir yer tutar. Belçika’nın başkenti Brüksel, NATO ve Avrupa Birliği’ne ev sahipliği yapmaktadır. Belçika ortaçağ kentleri, güzel şehir salonları, görkemli kaleler ve büyüleyici doğal güzelliğe sahiptir. Cinayet ve hapis cezası oranları Belçika’da 2008-2011 dönemi hükümetinde kriz yaratmış olsa bile, dünya geneline göre düşüktür.

 8.Çek CumhuriyetiCzech-Republic1

Soyvet Bloku’ndan 1989 yılında Kadife Devrim ile ayrılarak, Slovakya ile bölünerek bağımsızlığını kazanan, nispeten yeni bir ülke: Çek Cumhuriyeti. Çekoslavakya’nın bölünmesinden sonra güçlü bir kapitalist ekonomi inşa etmek ve istikrarlı bir ortamın oluşmasını sağlamak için yoğunlaşmıştır. 2009 yılında, İnsani Gelişme Endeksi’ne göre Çok Yüksek İnsani Gelişme kategorisinde yer almıştır. Muhteşem başkenti Prag ve nefes kesici doğal güzellikleri çoğunlukla tanınmış bir ülke olan Çek Cumhuriyeti tüm dünyanı her yerinden turist çekmektedir.

 9. İsviçreSwitzerland1

İsviçre denince akla Alp Dağları, çikolata, saatler ve bankacılık sektörü ile güçlü ekonomisi gelir. Bu güçlü ekonomisi sayesinde vatandaşları oldukça yüksek yaşam standartlarına sahip. Zira Zürih ve Cenevre, dünyanın en yaşanabilir ilk 10 kenti arasında. Ayrıca ülkenin ekonomik durumu Avrupa Birliği’nden daha iyi durumda olduğu için İsviçre bu organizasyona üye değil.

 10.JaponyaJapan1

Dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip, en büyüleyici ülkelerden biridir Japonya. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkede az sayıda iç çatışma çıkmış ve düşük suç oranına sahip olmuştur. Japonya, huzurlu bir ülke olmasının yanında, turistlere nefes kesici bir doğal güzellik sunmaktadır

Komşu ülkelerimizin dünyadaki yerine bakarsak: Bulgaristan 32., Romanya 36., Kıbrıs 51., Yunanistan 86., Azerbaycan 123., İran 131., Ukrayna 141., Mısır 143., Rusya 152., Irak 159. ve Suriye listenin sonunda: 162. sırada…

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu