Kültür-Sanat

Önce İnsan, Önce Tiyatro

Tiyatro Kumpanyası, devletin kendisine verdiği yardımı reddederek, sansürcü, baskıcı hükümete karşı da bir kez daha isyanını yineledi

Kemal Kocatürk’ün başarılı prodüksiyonlarla adını duyurduğu “Tiyatro Kumpanyası”, 3 sezondur tiyatro hayatında var olma savaşı veriyor. Bu üç yıl içinde de nitelikli oyunlar üreterek haklı bir gururu taşıdı ve taşıyor. Şimdi de daha onurlu bir mücadelenin bayrağını açıyor. Kendisine verilen yardımı reddettiklerini açıklıyor.

Tiyatro kumpanyası ilk yılında Genco Erkal’ın Can Yücel’den uyarladığı Kemal Kocatürk’ün yönetip, oynadığı “Can” oyunuyla sağlam bir giriş yapmıştı. İkinci yılında yine edebiyatımızın büyük ustası Ahmed Arif’in “Hasretinden Prangalar Eskittim” adlı ölümsüz eserini sahneye taşıdı. Ve bu oyunla da Kültür Bakanlığı’ndan ödenek de almıştı. Üçüncü yılında ise “Küçürekkız” adlı oyunla destek için Kültür Bakanlığı’na başvurdu.

Kemal Kocatürk’ün bu andan itibaren destek yardımı sonuçlarının açıklanması geciktikçe ümidini yitirmiş. Şöyle anlatıyor Tiyatro Kumpanyası adına Kemal Kocatürk:

“Hiç umudumuz yokken, geçen yıla oranla indirimli bir ödeneğe layık görüldük. ‘İndirimli’ dememden kasıt şudur; Bakanlığın sloganı hani, ‘Devletin özel tiyatrolara artarak süren desteği’ ya o bakımdan. Bizde indirime gidilmiş yani. Yine de ödenek çıkmasını bazıları şanslı görebilir. Ama iş öyle değil maalesef, verilen destek, yaptığımız işin neredeyse 1/6 niteliğinde. Buna rağmen yaptırımları da bir o kadar ağır. Bu ödeneğe karşılık 27 temsil yapmak zorundasınız. Bunlardan iki tanesini ücretsiz oynamak zorundasınız. Ve bu temsilleri de ne yazık ki bir de artık Protokol’ün 14. Maddesine uydurmak durumundasınız. Bu maddeden iyi niyet beklentim olmadığı için de bu desteği bir köstek olarak gördüğümüzden kullanmayı düşünmemekteyiz. Sözünü ettiğimiz madde geçtiğimiz yılda bu protokolde vardı ama bu maddeye 2 ayrı şık konmuş ki yenilir, yutulur gibi değil.

Madde aynen şöyle:

YARDIMIN GERİ ALINMASI MADDE-14- Aşağıdaki hallerden birinin tespiti halinde yapılan yardım tiyatrodan yasal faiziyle birlikte geri alınır.

a)……

b)…

c)….

d) Bu konuya ilişkin yürürlükteki mevzuat hükümlerine ve/veya toplumun genel anlayış ve davranışlarına ters düşen hususların tespit edilmesi.

e) Projenin sergilenmesi sırasında, projenin Bakanlığa sunulan konusu dışına çıkılarak Anayasa’da belirtilen temel ilkelere, kanunlara, genel ahlaka aykırı hususlara ya da bireyleri ve/veya kurum-kuruluşları ve/veya toplumun bir kesimini rencide edici veya hakaret içeren hususlara yer verildiğinin tespit edilmesi.

Yukarıdaki hallerden birinin tespit edildiği tiyatroya yazılı tebligat yapılarak yardımı yasal faiziyle birlikte 15 gün içerisinde iade etmesi talep edilir. Tiyatro tarafından belirtilen süre içinde iade gerçekleşmezse yasal yollardan tahsil edilmesi için işlem başlatılır. Böylesine muğlak bir madde içeriği hiçbir hukuk diline de sığmaz herhalde. Bu maddenin içeriğinden anlaşılacağı üzre, armudun çekirdeği, üzümün çöpü denilerek verilen yardımın yeniden sizden faiziyle birlikte geri istenmesi işten bile değil. Üstelik de oyununuz hakkında tespit tutanağı yazacak kişi ya da kuruluşlar bile belli değil.

Yoldan geçen herhangi birinin hakkınızda bakanlığa yapacağı ufacık bir şikâyetin bile dayanak gösterilmeyeceği ne malum? Böylesi bir protokole imza atmayı kendimizde ne yazık ki uygar, demokratik ve hukuk devletinin bir bireyi olarak hak görmüyoruz ve hak görenleri de şiddetle kınıyoruz. Devletin tüm halkın vergileriyle dağıttığı bu ödeneği bir ulufe, bir sadaka gibi görmesini ve bunda da ayrıştırıcı rol oynayarak ülkemizin köklü tiyatrolarından bir kısmını bu yardımın dışında bırakmasını içimize sindiremeyerek bu desteği reddediyoruz!”

ADNAN TÖNEL

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu