Kültür-Sanat

Işığın Kırılması: Basit Bir Teknik Ve Yaratıcı Fotoğraflar

Işığın kırılması ve yaratığı etki her zaman çok ilgi çekici bir fenomen olmuş, özellikle fotoğrafçılar tarafından uzun yıllardan beri gözde bir teknik olarak kullanılmıştır. İlk etapta Işığın kırılması ve yarattığı etki, akla karmaşık bir işlemmiş gibi gelebilir ancak sonuca bir fotoğraf makinesi sayesinde kolayca ulaşmak olasıdır.

Aşağıda, ilgi çekici bir arka fon ve su dolu bardaklar kullanılarak fotoğraftaki gibi bir sonuca nasıl ulaşabileceğimiz anlatılıyor:

Refraction of light: capture amazing photography effects with a glass of water

Aslına bakılırsa, içine su doldurulan bir bardağa bakarak bile bu sonucu görmek mümkün. Biz burada bir adım daha ileriye gidip bu yaratıcı etkiyi kontrol etmeye çalışacağız. Arka planda siyah beyaz, çapraz çizgilerden oluşan bir fon ve önünde değişik seviyelerde içlerine su doldurduğumuz bardaklar sayesinde bunu gerçekleştireceğiz. Bu etkiyi tek bir bardak ile de gözlemleyebileceğimiz gibi, bir çok bardakla da yapabiliriz. Bardaklar tek bir hizada değil farklı aralıklarla arkalı önlü dizilmelidir.

How to photograph the refraction of light: step 1

Işığın kullanımı: masa üzerine yerleştirilecek bir fotoğraf makinesi ve tavandan sağlanan ışık, bu çarpıcı sonuca ulaşmak acısından yeterli olacaktır. (Tripod kullanımı çok daha etkili bir yöntemdir.) Farklı seviyelerde doldurulan su bardakları siyah beyaz çapraz fonun ön kısmına yerleştirimelidir. (Deney için farklı şekil ve renklerde fonlar seçebilirsiniz.) Seçeceğimiz diyaframın  F/16 gibi bir ayarda olmasına dikkat etmeliyiz ki fotoğrafta netliği sağlamış olalım. Pratikteki basitliğe rağmen sonucun ne kadar etkili olduğunu sizde, uygulamayı yaptığınızda görebileceksiniz.

How to photograph the refraction of light: step 2

Gün ışığı da bu konuda mükemmel bir kaynak olabilir ancak iyi bir sonuç elde edebilmek için mümkün olduğunca ışığın yansıma yapmadığı ortamlarda bu deneyimi yapmak gerekmektedir.

How to photograph the refraction of light: step 3

www.digitalcameraworld.com

www.dunyalilar.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu