Yaşam

Kamp Yaparken Yanınızda Bulunması Gereken 10 Malzeme

Kamp yapalı çok uzun zaman mı oldu? Bir kamplı etkinliğe katılacaksınız ama bir türlü yanınıza ne almanız gerektiği konusunda emin değil misiniz? O zaman bu yazı tam size göre:
Yanınıza Alın…
 • Uygun Uyku Tulumu :  Kamp alanı nerede ve hangi iklimde olursa olsun en önemlisi gece rahat bir uyku çekebilmektir. Yanınızda mutlaka bulunduğunuz iklim ve hava şartlarına uygun uyku tulumu bulunmalı. Kullandığınız uyku tulumu konfor seviyesini arttırmak için uyurken  içlik veya uzun kollu tshirt giymeniz yararınıza olabilir.
 • Kafa Lambası : Çadır kampı için çantanızın olmazsa olmazı bir malzeme. Hoşunuza giden bir model işe yarayacaktır. Gece çadır içinde eşya bulmanıza yarar, karanlıkta tuvalet alanına ulaşmanızı sağlar. Gün batımı sonrasında yürüyüşünüz bitmedi ise yolu bulmanızı kolaylaştırır. Emin olun lambasız bir çadır kampı başağrısından başka bir şey sağlamayacaktır.
 • Su : Çantanızda bulunan minik şişeyi dolu tutmak sadece birkaç saatliğine işe yarayacaktır. Çadır kampı sırasında yapacağınız fiziksel aktiviteler sebebiyle günlük litrelerce su ihtiyacınız olacak. Kamp alanlarında bulunan kaynak veya çeşme suları içilmez olabilir. Bu yüzden yanınızda mutlaka yeteri kadar temiz su bulundurun.
 • Böcek Kovucu Sprey : Gerektiği zaman uyku tulumu olmadan, çadır bile olmadan kamp yapılabilir fakat yanınızda böcek kovucu sprey yok ise bütün çadır kampı maceranız kabusa dönüşecektir.
 • Büyük Boy Çöp Torbası : Kamp süresince yaratacağınız çöpleri düzgünce torbaya koymak bir yana çevrede bulunan bir çok börtü böceği de çadır kamp alanından uzakta tutmanızı sağlayacaktır. Çöpleri poşete koyduktan sonra ağzını sıkıca bağladığınızdan emin olun. Çöp torbanızı çadırın yakınında bulundurmaktan kaçının. Mümkünse bir ağaca asmaya çalışın.
 • Çakı : Bir çakı doğa kampı için en çok işe yarayan olmazsa olmaz malzemelerden biridir. Korunma veya avlama amaçlı kullanılabilecek ve gününüzü kurtaracak temel malzemedir. Çok işlevli, keskin hoşunuza giden bir çakı mutlaka yanınızda bulunmalı.
 • Mat : Zemin ile vücudunuz arasında izolasyon sağlayacak bu malzeme aynı zamanda yağmur sırasında sizin ve tulumunuzun ıslanmasını da engelleyecektir.
 • Kibrit – Çakmak : Ateşiniz olmadan gittiğiniz çadır kampı üşüme ve açlık olarak size geri dönecektir. Kibritlerin su geçirmez bir kutu veya poşet içinde olduğundan emin olun. Yanınızda mutlaka yedek bir veya iki adet çakmak bulunsun.
 • Harita : Günümüzde teknoloji oldukça ileri seviyeye ulaştı. Artık cebinde akıllı telefon taşıyan herkesin aynı zamanda bir gps sistemi de mevcut. Doğada ilk kural dijital haritalara kesinlikle güvenilmemeli. Mutlaka çadır kampı kuracağınız bölgeyi, gidiş, dönüş ve herhangi bir olumsuzluk anında yakınlardaki güvenli bölgeleri de kapsayan bir haritayı çantanızda bulundurun.
 • İlk Yardım Kiti : Doğa yürüyüşlerinde ve çadır kampı sırasında ufak tefek yaralanmalar, böcek ısırmaları, burkulma gibi riskler her zaman mevcuttur. Eczanelerde satılan hazır kitlerden alacağınız gibi kendiniz de ufak bir ilkyardım kiti hazırlayabilirsiniz. Gideceğiniz bölgenin özelliklerine ve kişisel ihtiyaçlarınıza uygun bir ilk yardım kiti mutlaka çantanızda bulunmalı.
Ardınızda Bırakın…

 

 • Kıyafet Dolabınız : Çadır kampı yapmanın bir gerekliliği ise yeterinden fazla eşya kullanmamaktır. Bu yüzden kıyafet dolabınızı ardınızda bırakın. Üstünüzde giydiklerinize ek birer parça yedek eşya fazlasıyla yeterli olacaktır. Kısa süreli çadır kampı için sadece üstünüzde bulunanlar bile yeterli olur.
 • Parfüm & Deodorant : Hoş kokular sadece bizlerin değil aynı zamanda bir çok farklı böcek ve haşerenin de dikkatini çekmekte. Kamp alanında güzel kokmak uğruna peşinizden bir arı sürüsünün sizi kovalaması hoş bir anı oluşturmayacaktır.
 • Stres ve Kibir : Çadır kampı doğa ile bütünleşmek, ruhu dinlendirmek, eğlenmek ve günlük rutinin dışına çıkmak için yapılan bir aktivitedir. Kamp süresince herşey on numara, yolunda olmayacaktır. Yine de arada sırada oluşabilecek sıkıntılarda bile sakinliğinizi korumaya çalışın.www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu