Yaşam

Kendinizi Depresyona Nasıl Sokarsınız?

Son günlerde yaşanan olayların da etkisiyle kendisini depresif ve boşlukta hisseden bireylerin sayısında hızlı bir artış var. Hatta belki bu yazıyı okuduktan sonra onlardan biri olduğunuzu bile hissedebilirsiniz. Depresyonun rahatlıkla kök salabileceği uygun zemini hazırlamak ile ilgili birkaç öneri:

Depresyonun zeminini hazırlamak:

Depresyon çoğunlukla fiziksel olarak kendini belli eder. Bu nedenle kendinizi depresyonda hissetmeniz için bastırılmış duygularınızın kök salabileceği uygun zemin hazırlamak iyi bir fikirdir. Aşağıdaki önerileri dikkate almanız iyi olacaktır.

– Yıkanmayın ve bütün gün pijamalarınızla dolaşın.

– Günlük gazetelerde sadece felaket haberlerini okuyun.

– Eğer bulabilirseniz Leonard Cohen’in bütün şarkılarını dinleyin.

– Zevk alacağınız her türlü olaydan kaçının. Sadece sizi bunaltma şansı yüksek olan aktivitelere katılın.

– Başarma olasılığınız düşük olan işlere kalkışın ve başarılı olabileceğiniz işlerden kaçının. Herhangi bir işte başarılı olursanız, eskiden bu tür işlerde çok daha başarılı olduğunuzu ve /veya bunun herkesin başarabileceği bir iş olduğunu kendinize hatırlatın.

İki temel depresyon tipini birbirinden ayırmakta fayda vardır: Sosyotropik depresyon ve özerk depresyon.

Sosyotropik depresyonda bir yakını, sevgiliyi, insanlarla olan bağı, bir ilişkiyi yitirmek sizi bunalıma sürükler. Özerk depresyonda ise özgürlük, özerklik, yetenek, mevki kaybıyla bunalıma girersiniz.

Sosyotropik depresyona girmeniz için birkaç genel mantıksız inanç taşımanız gerekir. Örneğin:

“(Beğenilmeliyim), eğer beğenilmiyorsam, beğenilmeyecek biriyim demektir.”

“(Sevilmeliyim)… eğer sevilmiyorsam, sevilmeyecek biriyim demektir.”

Kendinizi sosyotropik depresyona sokmak için:

Bir örnekten yola çıkalım:Yakın arkadaşınızın size soğuk davrandığı bir ortamı belirlediğinizi varsayalım. Genel mantıksız inancınızı kullanın: “Arkadaşlarım daima benimle ilgilenmeli, ilgilenmiyorlarsa bu benim beğenilmeyecek bir insan olduğumu kanıtlar.” Bu soğuk davranıştan hareketle arkadaşınızın sizi reddettiği çıkarımına varın. Ve depresyona girmek için:

  – Arkadaşlarınızı görmezden gelin.

 – Eğlenceli faaliyetlerden uzak durun.

 –  Sizi bunaltacak müzikler dinleyin veya bunaltıcı yazılar, şiirler okuyun .

 –  Depresyonda olan başka insanlarla konuşun.

 – Depresyondaymış gibi düşünün;

Aşağıdaki düşünme hataları depresyonunuzu derinleştirmenize yardımcı olacaktır:

Genelleme: “Tüm arkadaşlarım beni istemiyor.”

Daima-asla şeklinde düşünme:  “Arkadaşlarım tarafından daima geri çevrileceğim.”

Abartma:  “Hiç kimse beni gerçekten sevmiyor.”

Olumsuz tahmin: “Gelecekte kiminle arkadaş olursam olayım beni geri çevirecektir.”

Olumluyu görmezden gelme: “İşte terfi etmiş olmamın hiç önemi yok. Önemli olan tek şey arkadaşımın beni geri çevirmesi.”

Çaresizlik:  “İnsanların benden hoşlanması için hiçbir şey yapamıyorum. “

Umutsuzluk : “Her ne olursa olsun, gelecekte duygusal anlamda yalnız kalacağım. “

Kendinizi Özerk depresyona sokmak:

Örneğin, şu düşünme hatasını yarattığınızı ve ona odaklandığınızı düşünün: “Nerede çalışırsam çalışayım, kaderim benim ellerimde olmayacak.”

Bu durumda büyük bir olasılıkla olacak olan, bunu izleyecek düşüncelerinizin daha da olumsuzlaşması, çarpıtılması olacaktır. Bu noktada artık gelecekle ilgili bir umudunuz kalmaz. Bu da, kendinizi depresyona sokmakta ustalaşmak istiyorsanız, tam aradığınız şeydir

Aşağıdaki birkaç öneri bu tip depresyondaki umutsuzluk halini yansıtır.

“Hayatım başarısızlık ve yenilgilerle dolu.”

“Başkalarının başardıklarını ve hedeflerine ulaştıklarını görüyorum, fakat benim aynı şeyi yapma şansım yok. Akıntıya kürek çekip duruyorum.”

“Ben ipleri başkalarının elinde bir kuklayım.”

Artık hem sosyotropik hem de özerk depresyona nasıl girebileceğinizi biliyorsunuz. Bu bilginizi iki değişik tipi bir araya getirerek depresyonunuzu derinleştirmede kullanabilirsiniz. Olasılıkla bunlardan birine daha güçlü bir eğilim gösterirsiniz; her ikisinde de uzman olmak ve özellikle hangisinin neyi nasıl tetikleyeceğini öğrenmek sahip olunması gereken bir yetenektir

Varsayalım patronunuzun sizden rahatsız olduğunu düşünüyorsunuz ve bu sizi sosyotropik depresyona sokuyor, çünkü olduğunu varsaydığınız bu rahatsızlığı şu mantıksız inançla değerlendiriyorsunuz: “Patronum benden rahatsız olmamalı, eğer oluyorsa bu benim beğenilmeyecek biri olduğumu kanıtlar. Eğer patronum benden rahatsız oluyorsa, diğerleri de olacaklardır.” İşte iki depresyonu bir arada kullanmak bu kadar kolay.

Bu ilkeleri taviz vermeden uyguladıysanız, artık kendinizi depresyona sokmada yeterince ustalaştınız demektir. Tebrikler…

Dr Windey Dryden’in aynı adlı yazısından özetlenmiştir.

Sibel Çağlar

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu