Yaşam

Mc Donald’s üzerine notlar…

Medyada yayınlanan onca olumsuz habere, aleyhinde açılan onca davaya rağmen Mc Donald’s  sahip olduğu ekonomik ve siyasi güç sayesinde halen giderek büyümekte…

10712809_1494172337506583_8768838312656548151_n

Bir: Mc Donald’s’ın hamburger üretimi için beslediği sığırlara otlak alanı açmak maksadıyla Güney Amerika’daki Yağmur Ormanları talan edilmektedir. (Sanırım Yağmur Ormanları’nın yok edilmesinin ne anlama geldiğini anlatmaya gerek yoktur.)

İki: Mc Donald’ın ürünlerinde kanser ve şeker hastalığına neden olan kimyasal maddeler kullanılmaktadır.

Üç: Mc Donald’s için dakikada 1 milyon tonun üzerinde ambalaj üretilmektedir ve ambalajların atıkları çok tehlikeli boyutlarda bir çöp yığınına neden olmaktadır.

Dört: Mc Donald’s’ın ürünlerinde özellikle çocuklarda bağımlılığa neden olan maddeler kullanılmaktadır. Bunun da ötesinde çocuklarda endüstriyel bir beslenme kültürünün oluşmasına neden olunmaktadır.

Beş: Mc Donald’s, yaptığı reklamlarla çocukları hedef almakta ve yaptığı bu reklamlarla yalnızca çocukların beslenme alışkanlığını değil, psikolojik şekillenmesinde de ciddi tahribatlara neden olmaktadır.

Elbette ki Mc Donald’s’ın işlediği suçlar bunlardan ibaret değil. Genel olarak bütün dünyada oldukça kötü koşularda ve ucuz işgücü pazarı yaratması, Çin’de çocukların adeta 18. yüzyıl koşullarında çalıştırılması gibi, daha onlarca şey Mc Donald’s’ın suç dosyasına eklenebilir.

Mc Donald’s’ın en önemli yanlarından bir tanesi ise, onun ABD emperyalizmi nezdinde Batıyı ideolojik olarak temsil ediyor olmasıdır.

Örneğin Doğu Bloku çöktüğünde, Moskova’ya ilk Batılı şirket olarak giden Mc Donald’s olmuştur.

Mc Donald’s, nasıl ki Rusya’nın Batı ile ilişki kurmasının sembolü olmuşsa, aynı şekilde şimdilerde de Batı ile Rusya arasındaki ilişkilerin bozulmasında da sembol olmuştur.
En son Ukrayna krizinde bunu görmek mümkün. Kırım’ın tek taraflı olarak Ukrayna’dan koparak Rusya’ya bağlanma kararı almasından sonra, Mc Donald’s’da Kırım’daki faaliyetini durdurmuştur.

Bunun akabinde ise Rus Devleti, Mc Donald’ın Rusya’daki şubelerini kapatma kararı almıştır.

Sözün özü şudur: Mc Donald’s şirketine karşı İngiltere, Almanya ve Fransa başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde karşı davalar açılmıştır ve devasa Mc Donald’s karşıtı kampanyalar yürütülmektedir. Lakin Mc Donald’s, sahip olduğu ekonomik ve siyasi güç sayesinde bütün bunları bir biçimde aşmayı başarmaktadır.

Rosza Roz

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu