Yaşam

Nestle’ye Dur De!!!

Çörek otu ya da diğer adıyla Fennel Flower binlerce yıldır doğal tedavi yöntemlerinde kullanılan şifalı bir bitki. Gıda alerjilerine, ishale, mide sindirim sistemi rahatsızlıklarına, cilt rahatsızlığına karşı iyileştirici özelliği özellikle Ortadoğu ve Asya’da yaygın olarak bilinmekte ve kullanmakta, ya da belki de kullanılmakta idi diyelim. 

Fennel_flower

Neden derseniz Nestle firması bu sektöre de göz dikmiş durumda. Almaya çalıştığı patent ile çörek otu üretimi tekeline almak ve bunu bir ilaç formatına sokup piyasaya sürmek istiyor. Bunun için patent kavgaları bir süredir devam etmekte.

All-Rights-Reserved-Patented-StampGeçen sene yayınlanan bir raporda Nestle, yaptığı çalışmalar sonucunda opoipid reseptörlerinin uyarılması ile gıda alerjilerini önleme arasında bir ilişki keşfettiğini ve bunun için opiopid reseptörleri uyarıcı bir madde kullanımının patentle korunma altına alınması gereken bir yöntem olduğunu iddia etti . Bu arada Opoipid reseptörlerini uyaran ve patente konu olan thymoquinone adlı bileşiğin elde edilebildiği kaynaklar çörek otunun da aralarında olduğu birkaç bitkiyle sınırlı tabii ki.

25 Kasım 2010 tarihinde PCT/EP2010/056783 uluslarası başvuru numarası ile yapılan başvuruda Nestle çörek otunun bu şifalı özelliğinin kullanımının da bir kendi keşfi olduğunu savunuyor.

Çörek otunun Nestle açısından ayrıca bir öneme sahip olmasının sebebi ise ekimi son derece yaygın olduğundan ve hali hazırda doğal bir gıda olarak kabul edildiğinden Nestle’nin çörek otunu üreteceği gıdaların muhteviyatına almak istemesi halinde bir engelle karşılaşmayacak olması.

Bu olay Nestle şirketinini geleneksel tıp üzerindeki ilk saldırısı değil. 2011 yılında sütün kabızlık giderici etkisi üzerinde bir araştırma yaparak konuyla ilgili bir patent başvurusunda bulunmuş ancak bu bilginin binlerce yıllık Hint tıp yazılarında olduğunun ortaya çıkması üzerine patent başvurusu reddedilmişti.

maxresdefault

Nestle yetkilileri yaptıkları açıklamalarda aslında kendilerinin biyoçeşitliliğe önem veren bir şirket olduklarını, amaçlarının çörekotunu değil sadece bitkiden elde edilen bir maddenin patentini almak olduğunu söylüyorlar. Ancak geçmiş deneyimlerimize bakarak Nestle şirketinin sözünün güvenilirliği konusunda bazı endişeler taşımakta da pek haksız sayılmayız.

Daha birkaç yıl önce  “Su bir insan hakkı  değildir, aynı gıda gibi alınan satılan bir metadır ve tabii ki bir fiyatı olacaktır” diyen bir şirket sonuçta. Ayrıca Nestlé dünyada, en çok boykot edilen dört küresel şirketten biri (diğerleri Nike, Coca Cola ve McDonald’s). Bebek mamasıyla başlayıp, sudan çikolataya, kahveye ve hatta kedi-köpek mamasına uzanan pek çok alanda üretim yapan Nestlé’nin neden bu kadar boykot edildiğini ayrıca merak ederseniz aşağıdaki yazıyıda inceleyebilirsiniz

 https://dunyalilar.org/nestlenin-suc-tarihi.html

Fakat bildiğimiz bir şey varki Nestle daha fazla halkın tepkisini toplamak sitemiyor. Eğer elimizi çabuk tutup, yeterince baskı yapabilirsek bu sefer de bu patent oyununun önüne geçebiliriz. Tepkinizi göstermek için Sum of All tarafından başlatılan imza kampanyasına katılabilirsiniz.

Derleyen: Sibel Çağlar

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu