Kültür-Sanat

Ölüm Korkusu – Vertigo (1958)

Ölüm Korkusu – Vertigo (1958)

Ölüm korkusu Vertigo

Gerilim filmlerinin dahi yönetmeni Alfred Hitchcock’un en başarılı filmlerinden birisidir, Vertigo. Detay ve kontrol saplantısı olan Hitchcook, filmin senaryosunu kısmen değiştirmiştir. Oyuncuların hareket ve kıyafetlerine kadar müdahale etmiştir.Vizyona girdiği zaman yeterli beğeni alamayan film ilerki yıllarda bir başyapıt olarak adlandırılmıştır. 2 oscarlı Vertigo, sinema eleştirmenlerinin en iyi filmler listesinin başlarında yeralmaktadır.

Dedektif Scottie (James Stuart)’yi eski bir arkadaşı, tuhaf davranışlarda bulunan karısı olan Madeleine ( Kim Novak)’ı takip etmesi için tutar. Başına gelecek olaylar ruhsal dünyasını alt üst edecektir. Kendini bir bilmecenin parçası olarak bulacak ve bilmeceyi çözmek ve aynı zamanda korkularını yenmek için mücadele verecektir.

Scottie’nin Vertigo yani baş dönmesine neden olan yükseklik korkusu vardır. Bir şüpheliyi takibi sırasında çatıdan düşerek ölen meslektaşının ölümünden kendini sorumlu tutar ve emekliye ayrılır. Dedektiflik mesleğinden dolayı şüpheci, detaycı, gözlemcidir. Aşkı saplantı derecesinde yaşar.Dominanttır. Dönemsel girdiği bunalımlarını, korkularını kendine has yöntemlerle çözümlemeye çalışır.

Madeleine çift karakterli, başdöndürücü bir güzelliği olan, masum tavırlı ve aynı zamanda çekici bir kadındır. Hitchcock’ un oyuncuları seçmesinde kendine has tercihleri vardır.
Kim Novak’ı seçmesini şöyle açıklar:” masum ve klas suratının altında yatan fahişe ruh ifadesine sahip olması.”

Kim novak Vertigo

Teknik olarak da Vertigo, sinema dünyasında ilk olarak geriye doğru zoom’u kullanmıştır. Bu teknik daha sonra bazı gerilim filmlerinde kullanılmıştır, filmde ise Scottie’nin merdivenlerden çıkarken baş dönmesi sahnesinde kullanılmıştır.

“Vertigo”, 1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. Hitchcock ve gerilim filmi sevenlerin izlemesi gereken bir film.

Yapım : 1958 ABD
Tür : Dram, Gerilim, Gizem, Romantik, Suç
Süre : 120 Dak.
Yönetmen : Alfred Hitchcock
Oyuncular : James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes, Henry Jones, Ellen Corby
Yapımcı : Alfred Hitchcock

Fragmanı: www.youtube.com/watch?v=Z5jvQwwHQNY

İyi Seyirler

Çim Ento (besincisalon@gmail.com)

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu