Başka Dünya

Sen İstemezsen Savaşlar Olmaz

Sen! Makinanın başındaki adam ve atölyedeki adam. Sana yarın su boruları ve yemek kapları yapmayı bırakıp miğferler ve makinalı tüfekler yapmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:

gazze_savaş

HAYIR de!

Sen. Tezgahın ardındaki kız ve büroda çalışan kız. Yarın sana el bombaları doldurmanı ve keskin nişancı tüfeklerine dürbün takmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:

HAYIR de!

Sen. Hastasının başındaki hekim. Yarın sana cepheye gönderilecekler için sağlam raporu yazmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:

HAYIR de!

Sen. Havaalanındaki pilot. Yarın sana kentlerin tepesine yakıp yok eden bombalar yağdırmanı emrederlerse, yapacağın tek bir şey var:

HAYIR de!

Sen Köydeki, sen kentteki. Yarın askere alma belgeleriyle kapına dikilirlerse,

yapacağın tek bir şey var:

HAYIR de!

Yeryüzünün dört bir yanındaki tüm analar, yarın size askeri hastanelerde hemşirelik yapacak, yeni savaşlarda savaşacak çocuklar doğurmanızı emrederlerse, yapacağınız tek bir şey var:

HAYIR deyin! Analar, HAYIR deyin!

Son hayvan-insanın son hayvansı çığlığı hiç duyulmadan, hiç yanıtlanmadan kan göllerinde boğulacak…

Bunların hepsi olacak, yarın, belki bu gece, eğer… eğer… eğer… HAYIR demezseniz!

savas_suriye

Yukarıda okuduğunuz satırların yazarı Wolfgang BORCHERT : 1921 yılında Hamburg’da doğdu, 20 yaşında ikinci dünya savaşı için askere alındı. Yaralandı, difteri, sarılık gibi hastalıklara yakalandı. Görüşlerinden dolayı cezaevine atıldı. Sonra bağışlandı, gene savaşa sokuldu; gene hastalandı, çürüğe çıkarıldığı sırada gene cezaevine atıldı. 1945’de serbest bırakılınca Hamburg Devlet Tiyatrosu’nda reji asistanlığı yaptı, 1947’de, bir İsviçre hastanesinde ( oyununun ilk oynanışından bir gün önce ) öldü ve oyununun 30 tiyatroda birden oynandığının haberini dahi alamadı. 26 yıllık hayata, öykü kitapları, şiirler ve tiyatro oyunu sığdırdı. Çağdaş Alman edebiyatını derinden etkiledi ve kendine silinmez bir yer edindi.

Savaşlar yaşanmasın istiyorsan militarizme, emperyalizme, vahşi kapitalizme HAYIR DE! Siyasi sınırları reddeden yeni bir dünya için çalış.

Deniz Kartal (kartaldeniz@yahoo.com)

18 Mart 2014

Dünyalılar

Siteye eklediğimiz son yazılara göz gezdirmek isterseniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu