Yaşam

Tacizi engellemek için erkeklerin yapabileceği 6 şey

90’ların başında Kanada’da üç erkeğin başlattığı, kendilerini “Kadın şiddetini sonlandırmak için çalışan erkekler” olarak tanımlayan Beyaz Kurdele, sokakta tacizi durdurmak için erkeklerin yapabileceği altı madde sıraladı.taciz

1. Ne olduğunu bilin

Sokakta taciz, istenmeyen ve hoş karşılanmayan, aleni bir ilgi çekme eylemidir. Çoğunlukla kadınlara yöneltilir. Alçaltıcı ve zarar vericidir. Kişiye özel bir sorun değil, hepimizi ilgilendiren bir sorundur.

Örneğin, sokakta yürüyen bir kadına laf atmak, sarkıntılık ederek bakmak, ıslıklamak veya giden bir arabanın içinden bağırmak gibi. Sokak tacizi, iltifat olmayan bir davranıştır.

2. Tacizciye karşı kadının yanında olun

Yürüyüp geçmeyin. Sokak tacizinin ele alınmasında ve önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir, yardımcı olabilirsiniz.

Sokakta veya başka bir yerde tacize tanık olduğunuzda, durumu değiştiren biri olun. Bu, “kurtarıcı kahraman” olmak demek değildir, ama kendinize, birine yardım edebilecek bir rol bulmaktır! Yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır: Tacizcinin dikkatini dağıtmak (saati veya yolu sormak), tacize uğrayan kişiye iyi olup olmadığını, yardım edip edemeyeceğinizi sormak.

3. Örnek olun, önder olun

İş sizde başlıyor: Kendi dilinizi, tutumunuzu, davranışlarınızı sorgulayın. Bunlar, kadınlara ve kız çocuklarına nasıl saygısızlık ediyor veya zarar veriyor olabilir?

“Beyaz Kurdele” kampanyası Kanada, Ontario’da erkekler arasında bir araştırma yaptı. Erkeklerin çoğunluğunun, sesini çıkarmanın, oğullarını eğitmenin veya duruma müdahale etmenin önemli olduğunu düşündüğü ortaya çıktı. Ayrıca, çoğu erkek, kadınlara yönelik şiddetin kendileri için önemli olduğunu belirtti ve bu şiddeti sona erdirmekte anahtar bir rol oynayabileceklerini ifade etti. Cinsiyetçi dil ve sokak tacizi, şiddet kültürüne katkıda bulunuyor. Hangi yollarla çözümün bir parçası olabileceğinizi düşünün!

4. Rol model olun

Yaptıklarınız başka bir erkekte kalır: Ailenizle, arkadaşlarınızla, iş arkadaşlarınızla ve çevrenizdeki gençlerle, kadınlara saygıyla ve değer vererek davranmak hakkında konuşun.

Değişiklik yaratmak için, erkeklere ve genç erkeklere karşı çıkın! Arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla taciz niteliğindeki davranışlar hakkında konuşmaya zaman ayırın. Yapabileceklerinizi düşünün.

5. Dile ve davranışlara karşı çıkın

Alçaltıcı ve incitici şakalar, espriler, fıkralar, yorumlar ve davranışlara karşı çıkılabilir. Bunlara katılmayın veya gülmeyin. Erkeklerin sorumlu tutulmasına katkıda bulunun.

Bazıları “duyarsızlaşmış” olsalar veya hayatın bir parçası gibi görseler de, erkekler seslerini çıkarır, ona karşı seslerini yükseltirlerse, Sokak Tacizi durdurulabilir. Kişiye değil, davranışa karşı çıkın. “Olmaz” veya “Yapmayın arkadaşlar, taciz etmeyin” gibi şeyler söyleyin.

6. Duruma uygun davranın

Riskleri göz önüne alın ve durumu güven içinde yatıştıracak yönde, bu davranışa karşı çıkın. Gerekiyorsa, yardım isteyin. Mağdur kadını yoklayın ve destek teklif edin. Ona, olanları desteklemediğinizi söyleyin; iyi olup olmadığını sorun; erkeklerin bir kadına böyle davranmaya hakkı olmadığını söyleyin.

Durumu daha da hararetlendirecek yönde değil, yatıştıracak yönde müdahale edin. Unutmayın, sokak tacizi, kendi “toplumsal statüleri” saydıklarının dışında biriyle etkileşim peşinde olan bir grup erkek arasındaki rekabet veya bir erkeğin gücünü göstermek istemesi ya da kadınlarla ve çevresindekilerle nasıl etkileşime gireceğine dair anlayışı olmayan bir erkeğin işi olabilir.

* Sıralanan örnekler, Beyaz Kurdele (White Ribbon) Kanada’nın hazırladığı kısa filmden alınmıştır.

**Çevirisi Tolga Korkut tarafından yapılan metnin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı daha önce bianet.org ‘da yayınlanmıştır.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu