Yaşam

“Umduğunuz Kadar Başarılı Olamamanızın 13 Sebebi”

Çoğu insan dünyanın adaletsiz olduğuna inanır. Onlara göre her şeyin iyisi yetenekli insanlara verilmiş, kendilerine haksızlık yapılmıştır. Acaba bu ne kadar doğrudur? Gerçekten yetenek, insanların başarılarını tek başına açıklar mı?Başarılı ve başarısız insan ne demek

ABD’de Ulusal Bağımsız İşletmeler Federasyonu’nun (NFIB) internet sitesinde yayınlanan bu makale  iş hayatında başarılı olamayan kişilerin yaptıkları hataları şu şekilde açıklıyor.

1 – Tembelsiniz: “Herkes o kişinin sahneye çıktığı anı bilir, ancak kimse o kişinin sabahlara kadar çalıştığı, başarısızlık korkusuyla yüzleştiği, ter döktüğü anı bilmez.” Her başarılı kişi, şu anda bulunduğu yere gelmek için elinden gelen her şeyi yapmıştır. Tembel olmak sorun değil, önemli olan bunu kabul etmenizdir.

2 – Başarıyı Hak Sanıyorsunuz: Dünyada sadece bir kaç kişi şanslı ve bir şeylere sahip olarak doğuyor. Peki ya geri kalanlar? Biz istediğimizi elde etmek için çalışmak zorundayız. Başkalarının size bir şeyler borçlu olduğunu düşünmeyin. O yüzden bir an önce işe başlayın!  

3 – Korkuyorsunuz: Aptal görünmekten korkuyorsunuz. Arkadaşlarınızın ve ailenizin ne diyeceğinden korkuyorsunuz. Her şeyden korkuyorsunuz. Ya korkmaktan vazgeçersiniz ya da hiç bir şey yapamazsınız. Kimse sizi durduramamalı. Bahanelerinizden ve korkularınızdan vazgeçtiğiniz zaman sizi nelerin bekleyeceğini hayal edebiliyor musunuz?  

4 – Negatiflik: Fark etmemiş olabilirsiniz fakat iletişim kurduğunuz insanlar, kimsenin başarılı olmasını istemeyen negatif kişiler olabilirler. Onlardan hemen kurtulun! Etrafınızda, örnek alabileceğiniz, başarılı insanlar olsun!

5 – Düşünmeyi Bırakın: Yapabilecekleriniz ve yapmanız gerekenler hakkında çok fazla düşünüyorsunuz. Gerçekten bir şey yapmak isteyenlerse harekete geçiyorlar. Analiz yapmayı bırakıp bir an önce işe koyulun!

6 – Amaçsızlık: Hiç bir şey planlamıyorsunuz. Bir şekilde her şeyin yoluna gireceğine inanıyorsunuz. Amaçlarınız olmalı, yoksa hiç bir şey yapamazsınız.

7 – “Onlar”: “Onlar” diye, başarınızı veya başarısızlığınızı kontrol eden gizli bir grup yok. Bu sizin kendinizi daha iyi hissetmek için uydurduğunuz bir şey. Aslında yalnızsınız ve başarılarınızı ve hayatınızı kendiniz yönetiyorsunuz.

8 – “X” Faktörü Yok: “Ben yeterince zeki değilim.”, “Ben onlar gibi hırslı değilim”. bu bahaneleri üretmek çok kolay. Zor ama mümkün olan bunların üstesinden gelebilmek. Bahane üretmeyi bırakın. 

9 – Zaman Kaybı: Çok zaman kaybediyorsunuz. Her gün saatlerinizi hiç bir şey üzerine çalışmadan geçiriyorsunuz. Üretici olmayan işler yapıyorsunuz. Eğer bu yolda yürümeye devam ederseniz başarısız olmanız kaçınılmaz.

10 – Sosyal Medya Saçmalığı: Sosyal medyada çok fazla zaman harcıyorsunuz. Muhtemelen bir şeyler üretmeyi başarabildiğiniz zamanın yüzde 50’sini bile sosyal medyada geçiriyorsunuz. Kendinize engel olamadığınız için hiçbir işi bitiremiyorsunuz.

11 – Küçük Düşünüyorsunuz: Çok küçük düşünüyorsunuz. Uzun dönemi düşünmek yerine bir kaç gün ya da hafta sonra olacakları hesaplıyorsunuz. Bu nedenle hiç bir zaman, bir yere gelemiyorsunuz.

12 – İstemiyorsunuz: Gerçekten başarılı olmak istemiyorsunuz. Eminim, herkes gibi siz de hayal kurmayı çok seviyorsunuz. Fakat gerçekten bir şeylerle yüzleşmeye başlamaktan korkuyorsunuz. Oysa başarı değişiklik demektir ve gerçekten çok iyi hissettirir. Beyninize bu saçmalıkları son vermesi gerektiğini söyleyin!

13 – İnanmıyorsunuz: Toplum size sadece birkaç çok özel insanın istediklerini elde edebileceğini öğretti. Onların dışında herkesin sıradan hayatları olduğunu sanıyorsunuz. Eğer buna inanmak istiyorsanız devam edin! Geri kalan herkes sizin bir adım önünüzde olacak, çünkü onlar inanıyorlar!

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu