Tarih

500 Yıllık Aşk Mektubu

Birini sevdiğimiz zaman, onunla yaşam boyu sürecek bir yolculuğa çıkmak isteriz. Ancak hiç beklemediğimiz bir anda ölüm bizi bu yolculuğu tamamlamaktan alıkoyabilir, tıpkı 500 yıl öncesinde Eung-tae ve eşi gibi…

Andong National Universitesi araştırmacılarının Güney Korenin, Andong şehrinde yaptığı kazı çalışmaları sonucunda 16. yüzyılda yaşamış 30 yaşında ölen Eung-tae isimli kişinin mumyası bulundu. 1582 yılından günümüze ulaşan bu mumyada dikkat çeken şey ise mumyanın göğsünde bulunan bir mektup oldu.

İşte öldüğü esnada hamile olan karısı tarafından yazılmış olan bu duygu dolu mektup:

“Won’un babasına,

Her zaman derdin ki “Sevgilim, saçlarımız aklaşana kadar birlikte yaşayalım ve aynı gün ölelim.” Bensiz nasıl gidebildin? Ben ve küçük oğlumuz kimi dinlemeli ve nasıl yaşamalıyız?

Nasıl benim kalbimi kazandın ve nasıl kalbini kazandım? Ne zaman sırtüstü uzansak sen bana sorardın “Diğer insanlar da birbirini seviyor mudur bizim gibi? Onlar da gerçekten bizim gibiler mi?” diye.

Ben sensiz yaşayamam. Sadece seninle gitmek istiyorum. Lütfen beni de al yanına. Duygularım sana doğru, ben bu dünyada unutamam, kederim sonsuz. Kalbimi şimdi nereye koyacağım ve nasıl yaşayacağım seni özleyen bir çocukla?

Şimdi bu mektuba bak ve bana detayları söyle rüyamda. Rüyamda senin diyeceklerini dinlemek istediğim için yazıyorum ve koyuyorum bu mektubu. Yakından bak ve konuş benimle.

İçimdeki çocuk dünyaya geldiğinde kime baba diyecek? Kim benim ne hissettiğimi derinlemesine anlayabilir ki? Gökyüzü altında yok böyle bir acı.

Şimdi sen başka bir yerdesin ve benim gibi derin bir kederde değilsin. Sonsuz, bitmek bilmeyen bir acıyla yazıyorum. Lütfen iyi bak bu mektuba ve gel rüyalarıma göster kendini ve anlat bana bunları. Gizlice gel ve göster kendini. Söylemek istediklerimin bir sonu yok o yüzden burada bitiriyorum. “

Bu sandalet de mumyanın yanında bulunan, hamile eşinin kendi saçlarını ve kenevir kabuğunu kullanarak yapmış olduğu ayakkabı.

Kaynak: http://www.lettersofnote.com/2012/09/how-could-you-go-ahead-of-me.html

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu