Dünya Müzikleri

Afrika Müziği – Malavi’den Kadim Bir Ses

Afrika’da bulunan ve denize hiç kıyısı olmayan Malavi’nin 19 milyonluk nüfusunun %66’dan fazlasını 24 yaşın altındaki gençler oluşturmakta. Nüfusun %85’i kırsalda yaşayan ülke, dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden biri kabul ediliyor ve araştırmalarda dünyanın en mutsuz 10 ülkesi arasına her seferinde giriyor. Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan Malavi, 6 Temmuz 1964 tarihinde Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin başkenti Lilongwe’dir.

Ülkenin ismi yerel bir kelime olan Maravi‘den (Türkçe: Alev) gelmekte olup, güneşin Malavi Gölü üzerinden batışı esnasında oluşan görüntünün aleve benzetilmesinden esinlenilmiştir. Günümüzde bu kelime tüm ülkenin adı olarak kullanılmakta olup, güneş sembolü ülke bayrağında da bulunmaktadır.

İç savaşlarla yorgun düşen halk, özellikle de gençler umudu Avrupa ülkelerine (İngiltere) giderek yakalayacağını düşünmektedirler. Bu hayalleri müziklerine de yansır. İşte onlardan biri. Harika bir Afrika ezgisi, gündelik yaşama ilişkin ipuçları da veriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=lOK_ODvA4Os

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu