Dünya Müzikleri

Mory Kante – Yeke Yeke

Mory Kanté 29 Mart 1950’de Albadaria, Fransız Ginesi’nde doğdu, 1958 yılında Gine bağımsızlığına kavuşabildi. Yedi yaşındayken yöresel müzik aleti Cora (Kora) çalması ve bazı ses geleneklerini öğrenmesi amacıyla Mali’ye gönderildi. 1971’de Salif Keita’nın şarkıcı olduğu Rail Band topluluğuna katıldı. 1973’te Keita’nın ayrılmasının ardından topluluktaki şarkıcı boşluğunu Kanté doldurdu.
mory_kante_gine_yeke yeke

Mory Kante uluslararası alanda en çok 1987 yılında seslendirdiği “Yé ké yé ké” şarkısıyla tanındı. Yé ké yé ké, Afrika’nın bugüne kadar en yüksek satış rakamına ulaşan şarkısı oldu. Kanté 16 Ekim 2001’de Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Gilberto Gil ve Albano Carrisi ile beraber ‘İyi Niyet Elçisi’ seçildi.

Kanté, Ebola virüsüne farkındalık yaratmak için “Africa Stop Ebola” adlı bir albüm oluşturdu. Kasım 2014’te piyasaya sürülen albüm, 250.000 kopya sattı. Kante tüm gelirleri, Fransa menşeli uluslararası bir sağlık örgütü Médecins Sans Frontières ‘e bağışladı.

Gineli müzisyen Mory Kanté 22 Mayıs 2020’de Başkent Konakri, Gine’de kalp yetmezliği nedeniyle 70 yaşında öldü. Oğlu Balla Kante, “Babamın kronik hastalığı vardı. Sık sık tedavi için Fransa’ya gidiyordu ancak Coronavirüs nedeniyle son dönemde bu mümkün olmadı” dedi.

Sezen Cumhur Önal’ın tabiriyle çikolata renkli sanatçı Türkiye’de de konserler vermişti.

İşte bütün dünyayı kasıp kavuran Yeke Yeke

İyi dinlemeler

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu