Kültür-Sanat

Altamira – Bilimin Işığı

Altamira filmini izlediniz mi? 

Film bizleri, 1879 yılında İspanya’nın Kuzeyinde, Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bir kent olan Santander yakınlarında bulunan Altamira mağarasının ilk keşfine ve o dönemde yapılan tartışmalara götürüyor.

altamira-magarasi_ispanya

Kutsal kitaplara göre dünya M.Ö. 4000’li yıllarda yaratılmış olmalı ama mağarada bulunan ve sakladığı tarihsel bilginin yanısıra aynı zamanda mükemmel bir sanat olayı anlamına gelen bu resimler, insan ve dolayısıyla dünya yaşının kutsal kitaplarda yazıldığından daha fazla olması anlamına geliyordu.

Evrim Teorisi tartışmalarının henüz tam da ateşi sönmemişken, kilise çevrelerinin dayattığı statükoyu zorlayan bu yeni mağara keşifleri insanlığın önünde yepyeni ufuklar açıyordu.

Elbette birilerinin bedel ödediği bir dönemdi bu.

Ülkemizde benzer tartışmaların günümüzde hala yapılıyor olması ise, işin başka bir trajik boyutuna işaret ediyor.

Filmde bilimin ve inancın bir arada olup olamayacağı, bilimin rasyonelliği ve o hiç kaybedilmemesi gereken akılcılığı naif bir dille tartışılıyor.

Başrolünü Antonio Banderas’ın üstlendiği filmde İspanya’nın muhteşem doğasına ve İran asıllı oyuncu Golshifteh Farahani’nin doğal güzelliğine tanık olacaksınız.

Bizleri, 2016 Antalya Film Festivali’nde de gösterimi yapılmış olan filmden haberdar ettiği için Osman Günay’a teşekkür ederiz.

Filmin fragmanı şöyle…

Şu linklerdeki içerikler de ilginizi çekebilir

İlk Avrupalı Türkiye’de Yaşadı

Küçükçekmece Gölü’nün İnsanları

Kaya Resimleri Bize Ne Anlatıyor

Deniz Kartal
Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu