Tarih

Din / Gelenek / Baskı – Şartlanmalarla dolu bir serüven – Cinsel Tarih

Seks, insan yaşamının ayrılmaz parçası. Ancak, seks olgusunun özgürce konuşulması, tartışılması çok yeni bir olay. Dinsel baskılar, gelenekler, görenekler bu çok önemli olguya özgürce, açık kafayla yaklaşılmasını engellemiş.

Bu yazıda, sizlere, seks tarihinin ilginç bulacağınızı sandığımız bazı takvim yapraklarını getiriyoruz:John-William-Waterhouse-Hylas-and-the-Nymphs

İ.S. 14: Roma İmparatoru Tiberius, tahta oturduktan hemen sonra, bakirelerin idam edilmelerini yasakladı. Bakirelerin idam cezalarının kaldırıldığı sanılmasın. Bu karardan sonra, cellatlar, cezanın infazından hemen önce, herkesin gözü önünde, bakirelere tecavüz ederek, idam şartını yerine getirmeye başladılar.

İ.S. 138: “Jinekoloji” adlı kitabıyla kadınlara ilk doğum kontrol yöntemini öneren Eski Yunanlı hekim Soranus öldü. Efesli Soranus’a göre, gebe kalmak istemeyen kadınlar, erkeğin boşalma anında derin bir nefes alıp geri kaykılarak, meninin rahime girmesini engellemeli, sonra diz üstü oturarak hapşırmalıydı.

875: İskoçya Kralı III. Ewen “gerdek hakkı” denilen uygulamayı başlattı. Yine III. Ewen’ın çıkardığı bir yasaya göre, “halktan kişilerin karıları üstünde soyluların hakkı vardı. Ülkenin kralı ise, soyluların en yücesi olarak, ülkedeki bütün bakirelerin bekaretleri üstünde hak sahibiydi”. Bu uygulama ortaçağın içlerine kadar sürmüştür.

1072: İtalyan din adamı Pietro Damiani, ömrünü bakireliğin erdemlerini ve mutlaka korunması gerektiğini anlatarak geçirdi. Genç kızlara seksin kötülüklerini anlattı, genelevlerde vaazlar vererek fahişeliğe karşı savaş açtı. İşin ilginci, Damiani, bir fahişenin gayrımeşru çocuğu olarak dünyaya gelmişti.

1191: Haçlı seferlerinden birini başlatmak için Marsilya limanına gelen İngiltere Kralı Arslan Yürekli Rişar, öncü birliklerinin toplanan bütün kampanya paralarını fahişelere harcadıklarını görünce, yeniden para toplamak için İngiltere’ye dönmek zorunda kaldı.

1274: Katolik Kilisesi’nin temel taşlarından olan ünlü düşünür St. Thomas Aquinas öldü. Seksi “şehvet’ olarak niteleyen Aquinas’a göre, çocuk dünyaya getirmek amacıyla yapılan seks dışında her türlü cinsel faaliyet, doğaya karşı işlenmiş bir suçtu. Ona göre, şunlar yasaktı: 1- Seks sırasında gaddarlık, acı verme; 2- Eşcinsellik; 3- Kadınların sırtüstü yatmasıyla yapılan yüzyüze çiftleşme dışında her pozisyon; 4- Mastürbasyon.

1300: Rusya’da Lothardi tarikatının doğduğunu görüyoruz. Bunlara göre, erkekler, yerüstündeyken çok ahlaklı yaşamalı, ancak yerin 9 metre dibine indikten sonra dilediklerini yapabilmeliydi. Bu tarikat, “kuyu ve mağara kazıcılar” tarikatı olarak da bilinir. Bütün toplantılarını yerinaltında tam bir “seks alemi” gibi yaparlardı.

1382: “Seks” sözcüğü, ilk kez basılı olarak, John Wycliffe’in incil çevirisinde yeraldı. Nuh’un gemisi anlatılırken, “Her türün bir erkek seksinden, bir kadın seksinden, iki adedi binebildiler gemiye… ” deniliyordu.

1415: Akrabalarıyla zina, ırza geçme, adam öldürme ve dinsizlikle suçlanan Papa 23. John, papalıktan azledildi ve Bologna’ya sürgün edildi. Orada 200 kadar bakire, kadın, dul ve rahibenin de 23. John’un ihtiraslarına kurban gittiği söyleniyor.

1492: Frengi vakaları Avrupa kıtasında artmaya başladı ve 1490′ ların ortalarına doğru salgın halini aldı. Eski görüşlere göre, frengiyi Avrupa’ya Kristof Kolomb’un gemicileri getirmişlerdi. Ancak, daha sonra yapılan araştırmalar, frengi taşıyıcı organizmaların Avrupa’da daha önce de var olduklarını ortaya koymuştur. “Fransız Hastalığı” olarak da bilinen frengi, Fransız ordularının Napoli’ye saldırmalarıyla yayılmaya başlamıştır. Frengi salgını 1495 yazında Hollanda’ya, 1496 yazında Almanya ve İngiltere’ye, 1498’de Orta Doğu’ya ve Hindistan’a, 1505’te de Çin’e sıçramıştır. Frengiye yakalanan ünlüler arasında Kardinal Cesare Borgia (yanda) da vardır (1500). Frenginin bilimsel adı olan “syphilis”, ilk kez, italyan ozan Grolamo Fracostoro tarafından, “Syphilis ya da Fransız Hastalığı” adlı şiirinde kullanılmıştır.

1546: Ünlü Protestan reformcu Martin Luther öldü. Ona göre kadınların yeri evdi. “Kadınlar evde oturmalı” diye yazıyordu, “Öyle yaratılmıştır bedenleri… Evde oturup çocuk büyütmek için geniş kalçalar vermiştir Tanrı onlara… ”

1559: Seks ve ahlak konularındaki ilk “yasak yayınlar listesi” Papa 4. Paul tarafından düzenlendi. Index Librorum Prohibitorum adı verilen bu listede, aralarında Balzac, Dumas, Stendhal ve Moravia gibi yazarların yapıtlarının da yer aldığı 4000 kitap var ve bu liste günümüze kadar tutulmakta… 1962 yılında Papa 23. John, yazarlara kendilerini savunma hakkının tanınacağını, aklanırlarsa adlarının listeden çıkarılacağmı açıkladı. 1966’da listeye yeni eklemeler yapılması durduruldu, ama hala bu listenin tutulduğu söyleniyor.

1560: Avrupa kıtasındaki ilk frengi salgınına karşı geliştirilen önlemler içinde, İtalyan anotomist Gabriel Fallopius prezervatifi icat etti. Fallopius, ayrıca, “Fransız Hastalığı” adlı kitabında, önlem olarak, seksten sonra cinsel organların iyice yıkanmasını da öğütlüyordu.

1585: Tarihin ilk “mazohizm” gösterilerinden birinin baş kahramanı St. Mary Magdalene de Pazzi idi. Kilisenin avlusunda koşuşmaya başlar, dikenli çalılıkların arasında yuvarlanır, kendini kırbaçlattırır, direğe bağlatıp öteki rahibelerden üstüne kızgın balmumu dökmeleri için yalvarırdı. 1671 yılında azizelik mertebesine yükseltildi!

1624: Eşcinsellik suçundan yargılanıp cezalandırılan ilk Amerikalı, Richard Cornish oldu. Ambrose adlı geminin kaptanı olan Cornish, 29 yaşındaki kamarot William Couse ile cinsel ilişki kurduğu gerekçesiyle asıldı. Bir yıl sonra kardeşiyle ilgili kararın hatalı olduğunu iddia eden Jeffrey Cornish, mahkeme tarafından haksız bulundu. Yalancı tanıklık yaptığı gereçesiyle cezalandırıldı ve kulakları kesildi.

Philippe_of_France,_Duke_of_Orléans_in_1675_by_Mignard1640: Tarihin ilk ünlü transvestisi Orleans Dükü Phillippe’dir. İleride XIV. Lui olarak tahta geçecek olan kardeşinin yerini almaması için, kız çocuğu gibi büyütülüp giydirilmişti. Phillippe askerlerini savaşa götürürken bile yüksek topuklu ayakkabılar giyer, mücevher takar takıştırırdı. Saçlarının bozulmaması için şapka takmazdı.

1649: Tarihin bilinen ilk lezbiyenlik davası, Amerika’nın Plymouth kentinde görüldü. Goodwife Norman ve Mary Hammon “yatakta çirkin hareketler yaparak oynaşma” ile suçlandılar. Hammon hakkındaki dava düşürüldü, Norman ise suçlu bulundu. Cezası, yaptıklarından pişmanlık duyduğunu halk önünde açıklamaktı.

1655: Kadınlara seksten nasıl zevk almaları gerektiğini, gebeliğin nasıl önlenebileceğini vb. anlatan ve yazarı belli olmayan “Kadın Okulu” adlı kitap Fransa’da yayınlandı ve toplatıldı.

1655: Fransız Meclisi, Otuz Yıl Savaşları’nda neredeyse tükenmiş bulunan Avrupa nüfusunun yeniden artırılabilmesi için bir erkeğin birden çok kadınla evlenmesine izin verdi.

1658: Amerika’da zinadan suçlu bulunan bir kadının kırbaçlanmakla kalmayıp göğsüne A harfini (fahişeliği simgelemektedir) asmasını öngören yasa yürürlüğe girdi. Bu kızıl harfi her zaman asmayan kadınlara, aynı harfin kızgın demirle alnına damgalanması öngorüldü.

1672: Amerikan kolonilerindeki nüfusu artırmak için İngiltere’den gönderilen kadınların bedeli tütünle ölçülürdü. “Genç, güzel, iyi eğitilmiş, terbiyeli ve düzgün tavırlı” olarak tanıtılan genç kızların bedeli 50 kilo tütün ya da o zamanın parasıyla 20 dolardı. 1686 yılında yapılan bir açıklamaya göre de, bu yoldan Amerika’ya gönderilen 60 kadından 12’si fahişeydi.

1695: Dünyanın bilinen ilk “eş aranıyor” ilanı, John Houghton’un çıkardıgı “Hayvancılık ve Ticaretin Geliştirilmesi Dergisi”nde yeraldı. İlanda şöyle deniliyordu: “Geniş bir malikanesi bulunduğunu söyleyen 30 yaşlarında bir erkek, 3000 sterlin civarında bir serveti olan soylu bir kadınla anlaşarak hayatını birleştirmek istemektedir.”

1698: Eşcinsellik İngiltere’de iyice yayılmıştı. Erkek bulmakta güçlük çeken Orleans Düşesi, bir arkadaşına yazdığı mektupta, “İngiltere’de eşcinsellerden başka bir şey bulamıyoruz” diye yakınıyordu.michelangelo_caravaggio_41_the_musicians

1708: “Bekaret Zarının 15 Zararı” adlı kitabın yayıncısı Read, seks tarihine, “müstehcen yayından yargılanan” ilk kişi olarak geçti. Mahkeme, dava sonunda mahkeme müstehcen buldu. Ancak yayıncıya verilecek bir ceza bulamadı.

1714: Katolik Kilisesi bir genelge yayınlayarak, günah çıkaran erkeklerin “birlikte oldukları kadınların adını verme” zorunluluğunu kaldırdı. Bunun nedeni, bazı rahiplerin, adı geçen kadınlara sonradan şantaj yaparak sekse zorlamalarıydı.

1724: “Evlilik Yatağının Kötüye Kullanımı ve Evli Fahişelik Üstüne Düşünceler” adlı kitap yayınlandı. Bu kitapta, bazı kurnaz kişilerin zengin aile kızlarını kaçırarak tecavüz ettikleri, sonra onlarla evlenerek miraslarına kondukları yazılıyor ve ekleniyordu: “İnsanların, atlarını çalan kişileri ipe gönderirken, kızlarını çalan kişileri damat almaları ne kadar yanlış…” Kitabın yayınlanmasından kısa bir süre sonra, kız kaçırmanın cezası “idam” olarak değiştirildi.

1727: “Eş Aranıyor” ilanını veren ilk kadın İngiliz Helen Morrison’du. Kadının yaşadığı Manchester kentinin belediye başkanı, ilanın çıkmasından sonra, kadını 4 ay süreyle akıl hastanesine kapattırdı. Bugün, bu kadının anısına, Rusya’daki bir “çöpçatan” dergisi, “Helen” adıyla yayınlanıyor (yanda).

1750: Seks tarihinin ilk erotik romanı “Fanny Hill, Bir Zevk Kadınının Anıları” yayınlandı. John Cleland’ın bu kitabı nedeniyle, aynı yıl İngiltere’de fahişe sayısında patlama yaşandı. Bunun üzerine daha önce 50 sterlin olan “bakire” fiyatları, arz çokluğundan, 5 sterline kadar düştü.

1760’lar: Rus Çariçesi Katerina, Saray Muhafızları’nın yakışıklı subaylarını muhafızdan çok damızlık olarak çalıştırırdı. Gözünün tuttuğu biri olursa, hemen iki ayrı doktorun muayenesinden geçirir, sonra da sırdaşları olan Kontes Bruce ve Madam Protassov’la denemeye sokardı. Başarılı olan hemen “Başyaver” olarak Çariçe’nin yatak odasında nöbete başlardı.

1770: Papa 14. Clement, kilise korolarında şarkı söyleyenlerin “hadım” edilmeleri uygulamasını kaldırdı. Bu yola gidilmesinin nedeni, koristlerin soprano seslerinin korunmasıydı. Hadımlar yine koroda görev aldılar, ama kastrasyon ameliyatlarını yapanlar aforoz edildiler.

1777: Ömrü, tecavüzden kırbaçlamaya kadar çok sayıda sapıklıkla geçen ve “sadizm”e adını veren Marquis de Sade, annesinin isteği üzerine, ömür boyu süreyle Bastille Hapishanesi’ne kapatıldı. Sade, müstehcen aserlerini de orada yazdı. Ona göre, kadınlar “cinsel zevk” taklidi yapabilirlerdi, ama cinsel birleşme sırasında duydukları acının taklidi güçtü. Bu yüzden, acı, cinsel zevkin doruğunu simgeliyordu. Eşcinselliğin yasaklanmasınına karşı çıkıyor ve “Ne kadar ters gelirse gelsin, bir insanın zevki suç olamaz” diyordu. 1814 yılında Charenton’daki bir akıl hastanesinde öldü.

1782: “Suni döllenme” yöntemiyle iIk çocuk doğdu. Londralı bir perdeci ile karısı dokuz ay kadar önce ünlü hekim John Hunter’a başvurarak çocuklarının olmamasından yakınmışlardı. İkisini de muayene eden doktor, fizyolojik bir sorun nedeniyle, spermin vajinaya giremediğini saptamış ve erkeğin masturbasyon yoluyla elde ettiği spermini, şırıngayla karısının vajinasına boşaltmıştı. Dokuz ay sonra çocukları doğdu.btb-sexualhistory-splsh1

1824: İngiltere’nin en ünlü randevu evi sahiplerinden Bayan Mary Wilson, “Evli Kadınlarda Zina, Yaşlı Bakire ve Dulların Çiftleşme İhtiyaçlarının Giderilmesi Üstüne Tasarılarım” adlı makalesinde, yalnızca kadınların gidebilecekleri bir “Erkek Genelevi” önerdi. İyi beslenen ve sürekli dinlendikleri için zindelikTerini koruyan yakışıklı, güçlü erkekleri çalıştıracaktı genelevinde. Üyelik ödentisi l00 altın sterlin olacak, bu parayı ödeyen kadınlar diledikleri erkeklerle istedikleri zaman yatabileceklerdi. Bayan Wilson bu projesini gerçekleştiremeden öldü.

1834: “Erkeklerde Bekaretin Erdemleri ve Bu Konuda Aile Büyüklerine Öğütler” adlı kitap yayınlandı. Sylvester Graham’in yazdığı bu kitap, seks konusunda yazılmış en saçma kitaplardan biridir. Yazara göre, “tembelliğin ve aşırı beslenmenin körüklediği cinsel arzuların tatmini deliliğe yol açmaktadır”. Yine Graham’e göre, sekse fazla yer veren evli çiftler “rehavet, tembellik, adele gevşekliği, ağırlık, hantallık, keyifsizlik, iştahsızlık, hazımsızlık, baygınlık, mide kazıntısı, cilt ve akciğer hastalıkları, dolaşım bozukluğu, üşüme, başağrısı, melankoli, hastalık hastalığı, isteri, dolaşım bozukluğu, körlük, akciğer bozukluğu, öksürük, zafiyet, karaciğer, böbrek ve idrar yolu bozuklukları, omurilik hastalıkları, bellek kaybı, beyin dumuru, sara, düşük, erken doğum, çocuklarının erken ölümü, karamsarlık gibi tehlikeler” ile karşı karşıyadırlar. Üstelik, erkeğin her orgazmı, ömür süresini kısaltmaktadır… Vejeteryan diyetiyle ünlü Graham, kendi adıyla anılan krakerlerin de mucidi olarak tanınır.

1847: Doğum sırasında acı çekmemesi için yeni keşfedilmiş kloroformu bir kadın hastasına uygulayan İskoç doktor James Young Simpson, kilise tarafından aforoz edildi. Kilise’ye göre, doğum sırasında kadın acı duymalıydı ki İncil’in emirleri yerine gelsin.

1857: Boşanma davalarına bakan ilk mahkeme İngiltere’de kuruldu. Yasaya göre, erkekler, ancak zina suçlamasıyla boşanma isteyebileceklerdi. Kadınlar ise zinadan başka, eşcinsellik, tecavüz, eziyet ve akrabayla zinayı kanıtlamak zorundaydılar.

1869: Ünlü Macar asıllı Alman doktor Karl Maria Kertbeny (Benkert), bir makalesinde “homoseksüellik” sözcüğünü ilk kez kullanarak, bu deyimin isim babası oldu.

1882: Dünyanın ilk doğum kontrol kliniği Hollanda’da Aletta Jacobs tarafından açıldı. “Hollanda Şapkası” olarak da anılan ve yıllar yılı en etkili doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan diyafram da burada doğdu.

Oscar Wilde “Kendi cinsiyle ahlak dışı ilişkilere girmek”le suçlanan ünlü İngiliz yazarı Oscar Wilde (solda), iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Wilde’ın kamuoyu önündeki savunmasını, eşcinselliğe karşı olan gazeteci, W. T. Stead yaptı. Stead, bunun nedenini bir makalesinde şöyle yazdı: “Oscar Wilde’a verilen cezayı aynı işi yapan herkese uygulayacak olsak, İngiltere’nin en ünlü özel okullarından hapishanelere doğru büyük bir göç başlar.”

1895: Bir salonda izleyicilerin önündeki ilk “striptiz” gösterisi Paris’te yapıldı. Genç bir kadın, pire aramak bahanesiyle üstündeki elbiseleri birer birer çıkarıyordu. Striptiz aslında antik dönemlere uzanan bir sanat. İncil, Salome’nin, Kral Herod önünde dans ederek, soyunduğun yazar.

1896: Philadelphia Üniversitesi’nin yayınladığı tıp dergisinde, 7’si süt verir durumda, 9 memesi olan 19 yaşındaki bir genç kadının tıbbi öyküsü yer aldı.

1895: Ünlü psikolog Sigmund Freud, baskı altında tutulan cinsel arzuların insan davranışına etkilerini çözümlediği “Düşlerin Yorumu” adlı kitabını yayınladı.

1907: Kötü bir “kadın”ın elinden oğlunu kurtarmak için, onu yatağına alan bir annenin öyküsünün anlatıldığı “Boyunduruk” adlı kitap İngiltere’de toplatıldı.

1912: Dr. Paul Erlich, zührevi hastalıkların en önemlisi olan frengiyi tedavi edecek ilaç olan Salvarsan’ı buldu.

1913: Çıplak kadın resimlerinin yeraldığı ilk takvim yayınlandı. Fransız ressam Paul Chabas’ın (1869-1937) büyük ödüller kazanan “Eylül Sabahı” (solda) adlı nü çalışması da takvimde yer alıyordu.

1920’ler: Milletler Cemiyeti, 35 ülkenin katıldığı, “Müstehcen Malzemenin Uluslararası Trafiğinin Önlenmesi” başlığı altında bir konferans topladı. Ancak, konferans, “müstehcen” sözcüğünü tanımlayamadan dağıldı.

1922: İngiltere’de bir kadın, mahkeme önünde, son beş yıl içinde ayda bir evlilik yaptığını, İngiltere, Amerika ve Güney Afrika’nın 50 kentinde 61 koca edindiğini itiraf etti.

1924: Fransız edebiyatçı Andre Gide (1869-1951), eşcinsel olduğunu yazılı olarak açıklayan ilk ünlü çağdaş kişi oldu.Jean-Martin Charcot demonstrating hysteria in a patient in 1887, from The Institute of Sexology.

1928: Bir seks ansiklopedisi olan ve her türlü cinsel konuları renkli resimlerle anlatan “Bilder-Lexikon der Erotik”in ilk cildi Almanya’da yayınlandı. Kullanılmış ciltleri bile karaborsaya düştü. İkinci el olanları 300 dolara kadar alıcı buluyordu.

1930’lar: Paris’te “Erotik Sirk” adı verilen bir eğlence-kumar gösterisi gelişti. Velodrom (bisiklet yarışı pisti) gibi kurulan sirkte çıplak kadınlar bisiklete binerek yarışıyor, seyirciler de vajinanın bisiklet selesine sürtünmesi sonucu hangi kadının daha önce orgazma ulaşacağı üstüne bahse giriyorlardı.

1934: Ünlü erotik roman yazarı Henry Miller’ın “Yengeç Dönencesi” adlı yapıtı Paris’te yayınlandı. Ozan Ezra Pound kitabı şöyle tanımladı: “Nihayet, basılmaması gerekip de okunabilen ilk kitap çıktı.”

1946: Hindistan bağımsızlık hareketinin lideri ve “pasif direniş” akımının öncülerinden Mahatma Gandhi, iradesini sınamak için çıplak genç kızları yatağına aldığını, ancak onlarla hiçbir ilişkiye girmediğini açıkladı.

1948: Amerikalı seksolog Doktor Alfred Charles Kinsey’in hazırladığı ve “sekse bakışta” devrim yapan ilk Kinsey raporu, “Erkekte Cinsel Davranış” yayınlandı. Bunu beş yıl sonra, “Kadında Cinsel Davranış” adıyla ikinci Kinsey raporu izledi.

1950: Dünya tarihinin ilk cinsiyet değiştirme ameliyatı Amerikan ordusundan ayrılma George Jorgensen’e Norveç’te başarıyla yapıldı ve Christine Jargensen’e dönüştürüldü! Ameliyatı yapan Christian Hamburger birdenbire tüm dünyadan teklif üstüne teklif almaya başlayınca, Norveç hükümeti, Hamburger’in yalnızca Norveç yurttaşlarına bu ameliyatı yapmasını kararlaştırdı.

1953: Playboy dergisinin ilk sayısı yayınlandı. Yayıncı Hugh Heffner derginin tutup tutmayacağını kestiremediği için, üstüne ne tarih, ne sayı koymuştu. Playboy’u üne kavuşturan, ilk kapak kızı Marilyn Monroe idi. Dergi tutup da ilk yılını bitirince, yıldönümü sayısında şöyle bir özeleştiri yapılıyordu: “Avlanma, balık tutma ve dağa tırmanma gibi uğraşlar yerine iyi yemek, içki, giyim ve bayan arkadaş isteyen erkeklerin dergisi olduk”.

1958: Amerika’nın Mississipi Eyaleti Meclisi, röntgenciliği, “sadece erkeklerin işleyebileceği bir suç” olarak tanımlayan bir yasayı kabul etti.

1964: Fransız desinatör Rudi Gernreich “topless” (üstsüz) modasını başlattı.

1966: Hollanda’nın Schagen kentinde açılan ve büyük başarı kazanan Uluslararası Çağdaş Öpüşme Okulu, yeni evlenen okul sahibinin karısının baskısıyla kapatıldı. Okulun kurucusu ve öğretmeni Johnnie van der Laan, saati 1 dolardan, üç pozisyonda (yatay, 45 derece ve dikey) öpüşmeyi öğretiyordu. Aynı yıl, jinekolog William Howell Masters ve psikolog Virginia Eshelman Johnson (solda), cinsel heyecan ve orgazmın fizyolojik yönlerini bilimsel biçimde anlatan “İnsanda Cinsel Tepkime” adlı kitaplarını yayınladılar.

1968: İki Amerikalı seks uzmanı, Phyllis ve Eberhard Kronhausen, İsveç ve Danimarka’da ilk uluslararası seks fuarını açtılar.

1970: İngiltere Hastane Hekimliği Dergisi, İngiltere’deki her 45 kadından 1’inin eşcinsel olduğunu açıklayan bir araştırma yayınladı.

1971: Dünyanın ilk ticari sperm bankası New York’ta açıldı.

1972: Playboy’un çıplak kadın posterlerine paralel olarak, Cosmopolitan dergisi, İngiltere baskısında, ilk çıplak erkek resmini yayınladı. Resimdeki erkek, kadın hakları savunucusu Germaine Greer’den yeni ayrılan Paul de Feu idi. Birkaç gün sonra piyasaya çıkan Amerika baskısındaysa orta kapağın kahramanı birden yıldızı parlayan film oyuncusu Burt Reynolds’tu (solda).

1976: Venezuela’ın başkenti Caracas’ta, dünya tarihinde ilk kez, homoseksüel, transseksüel ve heteroseksüel mahkumlar için ayrı koğuşlar açıldı. Hapishanede kendi koğuşlarında kalan homoseksüel ve transseksüel mahkumlar kadın gibi giyinmeye, kadın hormonu hapları almaya izinliydiler. Hapishane yöneticisine göre, bu uygulamaya gidilmekle, bu mahkumların hapishane koşullarına uymaları kolaylaştırılmıştı.

1977: Dr. F. Brantley Scott tarafından Missouri Üniversitesi Hastanesi’nde kadını erkek yapan ilk cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirildi. Dr. Scott aynı zamanda, hidrolik sistemle işleyen ve ameliyatta kadına takılan yapay penisin de mucitidir.

1978: İşten eve dönen bir Fransız işadamı, karısını, şirkette çalışan ama o gün hastalık izini alan bir işçisiyle yakaladı, derhal işçinin işine son verdi. İşçi kendisine gerekli ihbar süresinin tanınmadığı ve işten çıkarılma tazminatı ödenmediği gerekçesiyle yerel hakem kuruluna başvurdu, kurul da işçiyi haklı buldu. İşveren 800 dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Ancak, konu üst mahkemeye götürüldü ve alt mahkemenin kararı bozularak işveren haklı bulundu. Gerekçe: “İş saatleri içinde gerçekdışı bahanelerle eğleşmek”.

1979: ABD ve İsveç’teki bazı homoseksüeller ile Tanzanya ve Haiti’deki heteroseksüel (normal cinsel ilişki içindeki) erkekler arasında, sonradan AIDS olarak adlandırılacak olan hastalığın ilk belirtileri görülmeye başlandı. Sonrasında, aralarında ünlü aktör Rock Hudson’ın (solda) da bulunduğu binlerce kişi, AIDS nedeniyle yaşama veda etti.

1996: Kalp hastalıkları üzerine yapılan araştırmalar sırasında, penisin ereksiyon yeteneği üzerinde son derece etkili bir ilaç olan Viagra keşfedildi. Tüm dünyada büyük ilgi gören Viagra, sadece piyasaya sürüldüğü 1999’dan 2001’e kadar, 1 milyar dolarlık bir satış rakamına ulaştı.

Derleyen: Erdem Buyrukçu

Kaynak: https://www.trivia-library.com/b/history-of-sex-and-sexuality-from-14-to-1415.htm

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu