Tarih

Filleri de asarlar…

Sparks World Famous Shows sirkinin en büyük fili 5 ton ağırlığındaki Mary idi. 1916 yılının 12 Eylül’ünde sirk Tennessee Kingsport kasabasında gösteri yapmış, bir gün önce de Walter Red Eldridge Mary’nin bakımını üstlenmek üzere işe alınmıştı; Eldridge’in, bu konuda tecrübesi yoktu.


Gösteriden sonra Eldridge, Mary’yi su içmesi ve serinlemesi için yakındaki bir su kaynağına götürür. Derler ki, yolun kenarındaki tarlada bir karpuz gören Mary yolunu değiştirmeye kalkar.

Bakıcı, Mary’nin yoldan sapmasına engel olmak için onu elindeki kanca ile kulağının arkasından dürtünce, sinirlenen fil çılgına döner ve hortumuyla sırtından atar Eldridge’i. Kızgınlığı geçmeyen fil, bakıcıyı bu sefer yalağa doğru fırlatır ve kocaman ayaklarıyla üzerine basmaya başlar.

Mary’nin koca ayakları altında ezilen Eldridge’in bedeni kum torbasına döner, beyni yola saçılır. O sırada çevrede bulunan görgü tanıkları dehşet içinde seyrederler olayı. Mary onlara saldırmaz, bir süre sonra yatışır.

Kasabalılar hemen Mary’nin öldürülmesini talep ederler yetkililerden. Gösterinin sonraki durakları olan diğer kasabalar, Mary dahil olduğu sürece sirkin kasabalarına gelemeyeceğini ilan ederler aynı gün. Ne yapacağını bilemeyen sirkin sahibi Charlie Sparks, sorunu en kısa yoldan çözmeye karar verir baskılara dayanamayarak; Mary’nin katline karar verilir, nasıl yapılacağı konusunda tartışmalar da başlar. Kasabalıların Mary’yi öldürmeye yetecek silahı yoktur; elektroşokla mı öldürelim yoksa top mu atalım derken sonunda fili asmaya karar verirler. Yakınlardaki Erwin kasabasında demiryollarına ait bir vinçle asılacaktır Mary. Haber büyük bir tantana ile çevreye yayılır, ertesi gün filin asılmasını seyretmeye kadınlı, erkekli, çocuklu 2500′den fazla kişiden oluşan bir topluluk bir araya gelir.

Mary, kaçmasın diye bir ayağından vince bağlanmış, boynunda zincir bekler akıbetini. İlk denemede zincir kopar, yere düştüğünde kalçası kırılmıştır filin, kemiklerin sesi irkiltir seyredenleri, çocuklar korkudan çığlıklar atarlar. İkinci denemede daha büyük bir zincir dolanır boynuna, bu sefer başarılı olunmuştur; Mary ruhunu dakikalar içinde teslim eder. Yarım saat boyunca “sallandırılan” Mary’nin devasa bedeni tren istasyonunun bahçesine gömülür.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu