Tarihmanşet

Gleiwitz Vakası

Gleiwitz Vakası 31 Ağustos 1939’da, 2. Dünya Savaşının Avrupa’da başlamasının arefesinde, Polonyalı kılığına bürünmüş Alman güçlerince Yukarı Silesya’nın Gleiwitz (1945’ten beri Gliwice) kentindeki Gleiwitz Radyo İstasyonuna yapılan düzmece saldırıdır.

gleiwitz-vakasi

(Silezya (Schlesien), Orta Avrupa’da tarihsel bir bölgedir. Almanya’nın doğusunda Prusya’nın bir iliydi (1742 – 1945). 1945 yılında, Silezya’nın tümü Sovyet Kızıl Ordusu tarafından işgal edildi. Almanların tümü neredeyse güç kullanılarak Silezya’dan atıldı.)

Bu provokasyon, SS’inin Himmler Operasyonu’nun en iyi bilinen parçasıdır. Almanya’nın Polonya’yı işgali için haklı bir nedeni olduğunu göstermek amacıyla, Polonya’nın saldırganlığını göstermek için tertip edilmiştir.

Gleiwitz Vakası hakkında bilinenlerin çoğu Nürnberg Duruşmalarında yer alan Alfred Naujocks’un yeminli ifadesine dayanmaktadır. İfadesinde olayı Reinhard Heydrich ve Gestapo şefi Heinrich Müller’in emirleriyle bizzat tertip ettiğini söylemiştir.

31 Ağustos 1939 gecesinde, Naujocks’un liderliğinde Polonya üniformaları içindeki bir grup Alman ajanı Gleiwitz istasyonunu ele geçirerek Lehçe Alman karşıtı bir yayın yaptılar. Almanların amacı saldırıyı Alman karşıtı Polonyalı sabotajcıların yaptığı izlenimi vermekti.

Saldırıyı daha da inandırıcı hale getirmek için Almanlar, Alman asıllı bir Silesyalı olan ve Polonyalılara duyduğu sempati ile bilinen ve önceki gün Gestapo tarafından tutuklanmış olan Franciszek Honiok’u yanlarında getirdiler. Honiok, sabotajcı gibi görünecek şekilde giydirilmiş, zehirli iğneyle öldürüldükten sonra kurşun yaraları oluşturulmuş ve cesedi olay yerinde bırakılmıştı. Böylece, istasyona saldırırken öldürülmüş gibi görünecekti. Cesedi daha sonra polise ve basına kanıt olarak sunuldu.

Gleiwitz vakası Alman istihbaratı Abwehr ile SS’in organize ettiği ve Himmler Operasyonu olarak adlandırılan daha büyük bir operasyonun parçasıydı. Gleiwitz saldırısıyla aynı anda Polonya-Almanya sınırı boyunca Almanlar daha birçok benzer olay tertiplediler. Himmler Operasyonu toplamda 21 olaydan oluşmaktaydı ve amacı Polonya’nın Almanya’ya karşı saldırgan tavır sergilediği izlenimi vermekti.

Saldırının ertesi günü, Amerikalı muhabirler olay yerine davet edildiler ancak tarafsız bir heyetin olayı detaylı bir şekilde soruşturmasına izin verilmedi ve uluslararası kamuoyu Almanların hikayesini çok da inandırıcı bulmadı.

Gleiwitz Radyo İstasyonu Kulesi bugün Avrupa’nın en yüksek ahşap yapısı olarak bilinmektedir.

(387 feet yani yaklaşık 116 m)

gliwice_radio_tower

Derleyen: Deniz Kartal

Kaynaklar:
https://seanmunger.com/2015/09/01/earth-gleiwitz-radio-tower-gliwice-poland-where-world-war-ii-began/

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu