Tarih

Günümüzde Artık Var Olmayan 10 Meslek

Teknolojinin gelişmesiyle günümüzde artık onlarca yeni meslek türemiş durumda, insanın yerini makineler aldıkça da yok olan mesleklerin sayısı giderek artacak gibi görünüyor. Aşağıda dünyada bir dönem geçerli olan ve ağırlıklı olarak insan sömürüsüne dayalı ancak birçoğunun adını bile duymadığımız bazı ilginç meslekleri tanıyabilirsiniz.

1.Bowling Alley Pinsetter – Bowling Labutu Diziciliği

Günümüzde makineler tarafından yapılan bu iş için eskiden küçük çocuklar kullanılmaktaydı.

extinct-vintage-jobs-4-1
extinct-vintage-jobs-4-2

2. Human Alarm Clock – Uyandırma Servisi

Eskiden insanlar işe gitmek için erken kalkmaları gerektiğinde akıllı telefonlarını kurmuyorlardı elbette. Bu iş için kiralanan, cama vurma, düdük çalma gibi teknikler ile sizi uyandırmaya çalışan insanlar uyandırma görevini yürütüyorlardı.

extinct-vintage-jobs-5-2-horz

3. Ice Cutter – Buz Kesiciliği

Evimizde buza ihtiyacımız olduğunda buzdolabını açıp alıyoruz, ya öncesi. Bu işi buz kesicilerinden buz satın alıp yapabiliyordunuz. Genelde donmuş göllerden buz kalıpları kesen bu insanlar aslında dönemin riskli işlerinden birini yapmaktaydı.

extinct-vintage-jobs-1-1
extinct-vintage-jobs-1-2

4. Pre-radar Listener For Enemy Aircraft – Gökyüzü Dinleyeciliği

Radarların henüz keşfedilmediği zamanlarda, insanlar savaş zamanlarında şehre yaklaşan hava saldırılarını önceden sezebilmek amacıyla bu keskin kulaklı insanlara ve fotoğraftaki devasa aletlere ihtiyaç duyuyormuş.

extinct-vintage-jobs-14-1
extinct-vintage-jobs-14-2

5. Rat Catcher – Fare Yakalayıcılığı

Özellikle Avrupa’da, artan fare sayısıyla mücadele etmek için fare avcıları kiralanıyordu. Sokakları temiz tutmak ve muhtemel salgın hastalıkları önlemek adına çalışan bu insanlar lağımlarda ve atık bölgelerinde risk altında çalışıyorlardı.

extinct-vintage-jobs-2-1
extinct-vintage-jobs-2-3

6. Lamplighter – Lamba Yakıcılar

Elektrik icat edilmeden önce, sokakları aydınlatmak için kullanılan gaz lambalarını yakma, söndürme, bakımını yapma işinden bu meslek dalında çalışanlar sorumluydu.

extinct-vintage-jobs-3-1-horz

7. Log Driver – Tomruk Sürücüler

Ağaç tomrukları taşımanın tek yolu nehri kullanmak olduğu dönemlerde tomrukların istenilen noktalara yönlendirilmesi için çalışan insanlar vardı.

extinct-vintage-jobs-8

8. Switchboard Operator – Santral Operatörlüğü

Çok değil yakın bir zamana kadar mevcut bir meslekti bu aslında. Telefonun yeni kullanılmaya başlandığı dönemlerde bir yeri arayabilmek için telefon trafiğini yönlendiren santrallere bağlanmanız gerekiyordu bir zamanlar.

extinct-vintage-jobs-6-1
extinct-vintage-jobs-6-2

9. Resurrectionist – Kadavra Bulucu

19. yüzyılda yasal yollardan kadavra elde etmek çok zor olduğu için tıp fakülteleri tarafından çalıştırılan bazı insanlar üniversitelere kadavra götürmek için mezarları kazmak zorunda kalıyordu.

extinct-vintage-jobs-13

10. Lector Who Entertained Factory Workers – Okuyucular

Bu kişiler genelde fabrika çalışanları tarafından kiralanırdı. Görevleri işçileri çalışma esnasında gündemden haberdar etmek için gazete, dergi okumaktı.

extinct-vintage-jobs-7-1 extinct-vintage-jobs-7-2

Derleyen: Sibel Çağlar

Kaynak:http://www.boredpanda.com/extinct-jobs/

“Gelecek Hakkında Öngörüler” başlıklı yazımızı da okumak isterseniz…

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu