Ne Yapmalı?

Irkçı, Ayrımcı Deyimler Sözlüğü

“Türk Dil Kurumu, ayrımcı deyim ve atasözlerini sözlüklerden ayıklayadursun; biz, günlük dilde sürekli bir şekilde kullanılarak yeni nesillere aktarılan bu ayrımcı deyiş, deyim ve atasözlerini yalnızca toplayıp analiz etmeyi değil, ama aynı zamanda ifşa edip mahkum etmeyi düşündük. Amacımız, ayrımcı dilin, görmezden gelinmesi yerine, sorunsallaştırılmasıdır. Kolektif bir çalışmanın ürünü olacak bu projeye, katkıda bulunmanızı umuyoruz.”

page_turkiye39de-irkci-ayrimci-deyimler-sozlugu_836627419

“Ayrımcı Deyiş, Deyim ve Atasözleri Sözlüğü” adlı blog bu sözlerle başlıyor.

ABD’de Clark Universitesi’nde Tarih bölümünde doktora yapmakta olan Ümit Kurt ve Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde doktora çalışmalarını yürüten Ahmet Özcan, ” dile yerleşmiş çok sayıda “ırkçı, aşağılayıcı, kötüleyici ya da hakaret içeren” ifadeleri ifşa edip, mahkum etmek isteyince bu blogu hazırlamış.

 İşte blog’da yer alan bazı deyimler ve deyişler:

 “Laz, Kürdün deniz görmüş halidir”: Hem Lazları hem de Kürtleri aşağılama amacı güden ırkçı bir deyiş.

 “Arnavut inadı”: Mantık sınırlarını aşan, aşırılaşan inat türünü ifade etmek için kullanılan ırkçı bir deyim. (Osmanlı Devleti döneminde aynı deyiş, “Arnavud-ı anud” şeklinde ifade ediliyordu.)

 “Arnavut’a sormuşlar: ‘Cehenneme gider misin?’ diye, ‘Aylık kaç?’ demiş.”: Arnavutların para için her şeyi yapabileceklerini savunan ırkçı bir deyiş. Bu deyişin farklı bir versiyonu da şu şekildedir: “-Cehenneme kira ver. – Paradan haber ver.”

 “Dağdan inme yörük, ne erik bilir ne koruk.”: Yörükleri aşağılama amacı güden ırkçı bir deyiş.

 “Her Türk Asker Doğar!”: Türklerin, asker bir millet olduğu mitini yeniden üreten pozitif ayrımcı bir deyiş.

Bu ilginç blog sayfasına buradan ulaşabilir, dilimizdeki ayrımcılığa son vermek için bir adımda siz atabilirsiniz.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu