Ne Yapmalı?

Irkçılığı Bir Film ile Hatırlamak

Amerikan iç savaşından sonra oluşturulan yeni demokratik haklara ve özellikle de köleliğin kaldırılmasına karşın mücadele eden gizli yeraltı terör örgütüdür Ku Klux Klan. Kurbanlarını genellikle gece yarısı yakalayıp düzenledikleri ayinlerde kırbaçlayarak öldürmeleri, zencileri ve zenci yanlısı beyazları korkutup kaçırmak için tarlalarını tahrip edip, evlerini ve ağılların yakma gibi eylemleri ile korku salmışlardı bir dönem.1866 yılında kurulan bu örgütün, 1920 li yıllarda neredeyse 4 milyon üyesi vardı. Ve artık karşıt hedefleri genişlemişti, Protestan beyaz ırktan olmayan herkes ; Yahudiler, siyahiler, Katolikler…Ancak büyük buhran yıllarında örgüt popülaritesini yitirdi ve amacına ulaşamadan duraklama dönemine girdi.
1960 lar ve 70 lerde yeniden bazı kıpırdanmalar tekrar görüldü. Bugün örgütün çoğunluğu güney eyaletlerinde olmak üzere 6 bin ila 10 bin aktif üyesi olduğu tahmin edilmekte..

Bir film : 60’lı yılların başlarını anlatan The Help (Yardımcı)/Duyguların Rengi

Evin beyaz hanımları tarafından ezilen siyah hizmetçilerin özgürleşme sürecini irdeleyen bir film. Mississippi eyaletinin başkenti Jackson’da zengin burjuvaların malikânelerinde çalışan siyah kadınların hikayesi. Evi ayakta tutan, annelerin göstermelik faaliyetlerinden zaman ayıramadıkları çocuklarına  dadılıktan öteye geçip sevgiyi öğreten zenci kadınların var olmaya çalışmalarının öyküsü. Bu arada Klu Klux Klan tekrardan  dehşet saçmakta, toplumda ayrımcılık ve ırkçılık tüm hızıyla devam etmekte.

Filmde sınıflar arası eşitsizlik, erkeğin kaba kuvvet uygulayarak kadının üstünde kurduğu tahakküm, Amerikan toplumunun tutuculuğu ve ahlakçılığı gibi temalar dönemin renkleri, kıyafetleri, saç modelleri, perukları, otomobilleri ve müzikleriyle destekleniyor.

Renkler farklı olsa da duygular hep aynıdır. Adaletsiz bir dünyada yer almaya çalışan bu kadınların hikayesini unutmayacaksınız.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu