Tarih

“Kırılan Camlar Gecesi – Kristal Gece”

“Kırılan Camlar Gecesi” olarak da adlandırılan Kristallnacht (“Kristal Gece”) 1938 yılının 9-10 Kasım günlerinde bütün bir Nazi Almanyasında ve Avusturya’nın kimi yerlerinde Yahudilere yönelik bir pogrom, yani etnik saldırılar dizisiydi.

Kristal gece

“Kahverengi Gömlekliler” olarak bilinen ve Nazi Partisinin paramiliter örgütü olan Sturmabteilung (SA) üyeleri ve siviller binaları balyozlarla tahrip etti. 1668 sinagog yağmalanırken 267’si (bazı kaynaklarda 177 olarak geçiyor) ateşe verildi. Sadece Viyana’da 95 sinagog tahrip oldu. Gecenin sonunda 91 Yahudi öldürülmüş, yüzlercesi ağır yaralanmış, Yahudilere ait 7.500 dolayında iş yeri yağmalanmış, tahminen pek çok mezarlık tahrip edilmişti.

Saldırıları tetikleyen olay, Alman diplomat Ernst vom Rath’ın Paris’te Alman doğumlu bir Polonyalı Yahudi tarafından suikaste uğraması oldu. 17 yaşındaki bu genç yahudinin ailesi, oturma izinleri yenilenmeyerek Almanya’dan sürülmek istenen ve Polonya’nın da artık Polonya vatandaşı olmadıkları için almak istemediği için Polonya sınırında zor şartlar altında beklerken ölen binlerce yahudi arasında bulunuyordu. (1938’de Almanya ülkede yaşayan 17 bin Polonyalı Yahudiyi sınırdışı etti. Polonya tarafından da ülkeye kabul edilmeyen bu kişiler iki ülke arasında sıkışıp kaldı, çoğu soğuk, açlık ve hastalıktan yaşamını yitirdi.) Herschel Feibel Grynszpan adındaki bu genç, ailesinin ölümünün intikamını almak için Alman diplomatı öldürmüştü.

Kristal gece

Kristallnacht’ı Yahudilere yönelik daha büyük ekonomik ve siyasi baskılar izledi. Bunlar Nazi Almanyasının ırkçı politikasının bir parçasıydı ve ‘Nihai Çözüm’ ve Holokost’un başlangıcını oluşturuyordu.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu