Tarih

Pocahontas’in Gerçek Hayat Hikayesi

Bir zamanlar, Kuzey Amerika kıtasında, bugünkü Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde, Kanada’nın güney bölgesinde Algonquin kabilesi yaşardı. 1595 yılında, Algonquinlerin şefi Powhatan’ın bir kızı dünyaya geldi. İsmini Matoaka koydular. Lakabı ise “şımartılmış çocuk” anlamına gelen Pocahontas’ti.

İngilizler, 1612 senesinde, kabilelere baskın düzenleyip yerlileri köle olarak çalıştırmak üzere tutsak ettiler. 17 yaşındaki Pocahontas’te esirler arasındaydı. Bir yıl kadar tutsak kalan Pocahontas, bu sırada İngiliz tüccar John Rolfe ile tanıştı. John Rolfe, Pocahontas’e kendisiyle evlenmesi karşılığında, esaretten kurtulacağını söyledi. Pocahontas teklifi kabul etti.

Rolfe’ün şefin kızı ile evlenmesindeki asıl amacı, kendi ticari çıkarlarıydı. Tütün ticaretiyle uğraştığı için, şefin kızını kullanarak yerlilerle iyi ilişkiler geliştirmek ve sonrasında da yerlileri işçi olarak kullanmak istiyordu.

Pocahontas Rolfe ile evlendi. Rebecca Rolfe ismini aldı. Kabilesi ile İngilizler arasındaki barışı pekiştirdi. Şef Powhatan, John Rolfe’e güvenmişti. İngilizler tarafından “Algonquinlerin Kralı” ilan edilen şef, yerlilerin beyazlar için işçi olarak çalışmasına izin verdi.

1612 senesinde Rolfe tarafından Londra’ya götürülen Pocahontas, buraya bir türlü alışamadı, iklimine, havasına uyum sağlayamadı. Yurt özlemi çekti. Doğduğu büyüdüğü topraklara geri dönmek istedi. Bu arada vücudu da zayıf düşmüş, bağışıklık sistemi çökmüştü. Geriye dönmek için çabalasa da başaramadı. En nihayetinde, 21 Mart 1617’de 21 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1618’de  yılında babası Powhatan öldü ve İngilizlerin onu hayatı boyunca kullandıklarını anlayan Algonquinler intikam almak istedi. Ancak İngiliz silahlarının gücünü küçümsediler. Kısa bir süre sonra sekiz bin Algonquin’den yalnızca bin kadarı kaldı.

1995 yılında Walt Disney Firması, Pocahontas adında bir çizgi film yaptı, Disney bu filmde ilk defa gerçek bir kişiden esinlendi ve  beyaz ırk dışında başka bir ırka mensup karakterini kullandı.

Buğra Derci

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu