Yaşam

Dünyada yeni bir akım: “No poo” yani şampuana hayır

“No poo” ifadesini daha önceden duymuş muydunuz? “Poo” kelimesi ingilizce shampoo’dan geliyor ve aslında Türkçeleştirdiğimizde şampuana hayır demek oluyor.no-poo

Dünyada, temizlik ürünlerinde bulunan katkı maddelerinden zarar görmemek için başlatılan şampuansız saç yıkama akımı olarakta tanımlanabilir. Bu da nereden çıktı şimdi diye düşünüyorsanız şampuanınızın etiketinde bulunan içindekiler bölümünü incelemenizi ve daha önce yayınladığımız  “Saçlarımızı ve Sağlığımızı Etkileyen Sinsi Tehlike!” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Kısaca bilgi vermek gerekirse şampuan bir deterjandır ve içerisinde birçok toksik madde vardır. Bu maddeler saçlarınıza ve saç derilerinize yapışarak tortu bırakır, böylece zamanla derinizde toksik maddeler birikir. Ayrıca şampuanlar saçınızın yağ dengesini bozduğu için ne kadar çok saçınızı yıkarsanız yıkayın kısa sürede yağlanır. Bunun sebebi şampuanın derinizin üzerindeki yağ tabakasını her yıkamada yok etmesidir. Yağ üretmeye kodlanan saç derinizde her yıkamadan sonra daha çok çalışarak bu yağları geri kazanmaya uğraşır.

Bu konuyla ilgili yerli –  yabancı bilgi veren ve deneyimleri paylaşan birçok blog sayfası bulmanız mümkün. Bunlardan bir tanesi de ABD’de editörlük yapan Margaret Badore.

Margaret aslında yazacağı bir makale için bir deney olarak başladı şampuan kullanmamaya. Şampuan yerine saçlarını karbonat ile yıkıyor ve şekillendirmek için elma sirkesi kullanıyordu. Başlarda zorlansa da ama şimdi vazgeçemiyor ve bir daha asla şampuan kullanmayı düşünmüyor kendi yazısında belirttiği üzere.The ‘No Shampoo Experiment,’ Six Months Later

Saçlarının artık çok kolay bir biçimde şekil aldığını, elektriklenmediğini, saç derisindeki kaşıntı ve kepek sorunun ortadan kaktığını, saçlarının çok daha az yağlandığını ve ilginç tarafı artık çok güzel koktuğunu paylaşıyor bizle yazısında.( Sirkenin kokusu başta ağır gelse de uçtuktan sonra geriye bir şey kalmıyormuş merak etmeyin)

Tabi bir de bu işin ekolojik sonuçlarını düşünelim. Daha az plastik tüketimi, daha az toksik maddelerin suya karışması kısacası daha az doğaya zarar demek bu tip bir temizlik alışkanlığı. Ev ekonomisine katkısı da cabası…

Bu konuda yazılmış çeşitli reçeteler mevcut internette. Doğru oranları bulmak deneme yanılma metodu ile mümkün. Çünkü herkesin saçındaki yağ dengesi farklı. Ama yapmanız gereken yaklaşık 6 tatlı kaşığı karbonat(yemek sodası) nı yarım litre suda eritikten sonra bu karışımı saçınıza sürüp biraz bekletip durulamanız. ( Bu karışım elbett köpürmeyecektir, ayrıca göze kaçırmamaya dikkat ediniz)

Ardından yarım çay bardağı elma sirkesini yarım litre su ile karıştırıp aynı saç kremi kullanır gibi saçlarınıza yedirmeniz ve durulamanız gerekiyor. Bu şekilde karbonatın bazik yapısını, sirkenin asidik yapısı ile dengelemiş olacaksınız.

Bu konuyla ilgili deneyim ve tarif paylaşan sayfalardan birkaçını aşağı inceleyebilirsiniz.

– http://birdunyafikir.blogspot.com.tr/2014/07/karbonat-ve-sirkeyle-sac-yikama.html

– http://bentasindim.blogspot.com.tr/2014/02/no-poo-ya-basladim-saclarimi-sampuansiz.html

– http://www.whydontyoutrythis.com/2014/07/the-no-shampoo-experiment-6-months-later.html

Bize lazım olan biraz bilgilenme, biraz da cesaret galiba…

Sibel Çağlar

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu