Ne Yapmalı?

Sarıkeçililer – ‘Yörüklerin İzinde’ Fotograf Sergisi

SARIKEÇİLİLER

Geçmişi Orta Asya’ya dayanan bir kültür, bir yaşam tarzı, zamanın şartları ve zorlamaları gereği yok olmaya yüz tutmuştur.

sarıkeçililer-yörükler

Sarıkeçililer, Oğuzlar’ın Bozok kolunun Kayı Boyu’na mensup bir Yörük-Türkmen aşiretidir. Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen bu aşiret bugün yurdumuzun birçok bölgesine dağılmış vaziyettedir. Ancak bir kısmı halen atalarından miras kalan yaşamı Konar göçerliği Mersin, Karaman ve Konya’nın elverişli iklimi sayesinde Toros Dağlarında sürdürmektedir. Kış aylarında Mersin’in Gülnar ve çevresinin sahil kısmına inen Sarıkeçililer bahar ayının gelmesi ile birlikte Konya ve Karaman’ın yaylalarına göç etmek için yola çıkarlar ortalama 45 gün süren  ve yerine göre  yaklaşık 500 km bulan yolculuğun ardından yurtlarını kurarlar, üzülerek söylemeliyiz ki bu yaşam da zamanla nihayetlenecektir. Zaten Sarıkeçili aşiretinin büyük bir kısmı iskân olmuş durumdadır.

Bu eşsiz kültürün izlerini sürebileceğimiz bir fotograf sergisi açılıyor.

19-31 Ocak 2016 Mustafa Gümüş’ün ‘Yörüklerin İzinde ‘ fotoğraf sergisi

Açılış: 19 Ocak 2016  Salı  Saat:17.00

Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, İstiklal Cad. No:217 Tünel, İstanbul

Hayatımızı kolaylaştıran tüm cihazlardan, teknolojilerden uzaklaşmış-vazgeçmiş bir topluluğa objektifini çeviren Mustafa Gümüş; bizleri ‘YÖRÜKLERİN İZİNDE’ Toroslar’ın  son konar göçerleri olan “Sarıkeçililerin” hayatına davet ediyor.

sarıkeçililer “YÖRÜKLERİN İZİNDE’” isimli proje, sanatçının 2013’den bu yana ürettiği bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Bizlere Yörük Göçünü ve Kültürünü anlatan yegâne bir örnek. Hayatın günlük koşturmacasından, kaygılarından, çıkar ilişkilerinden ve aitliklerinden uzakta, otantik, bir o kadar güçlü ifadeleri ile saflığı ve samimiyeti temsil eden görsel bir külliyat.

19 ocak salı günü saat 17:00 de açılacak serginin açılış konuşmasını ;40 yıllık sanat yaşamında, 12 dile çevrilen öyküler; 30 kitap ve Türk Edebiyatından en çok uyarlanan 23 filmiyle Türk Sinemasına Ulusal & Uluslararası sayısız ödül kazandıran 32 senaryoya imza atan, yazar, Öykücü Osman ŞAHİN yapacaktır.

Mustafa Gümüş

Mersin Gülnar Doğumlu olan sanatçı fotoğraf çalışmalarını yaşadığı şehir olan Antalya’da sürdürmektedir.

mustafa gümüş sarıkeçililer-yörükler
Mustafa Gümüş

2012 yılının sonunda proje olarak başladığı SARIKEÇİLİLER ile ilgili çalışmalarını hala devam ettirmekte olan sanatçı 2013 yılında Sarıkeçililerin Göçünü konu alan ‘’SEHER İLE GÖÇ’’ adında ilk kişisel fotoğraf sergisini Antalya’da açtıktan sonra gelen olumlu tepkiler ve aldığı davetler doğrultusunda yine Antalya da Alternatif turizm fuarında, Expo 2016 ajansında ve Mersin’in Erdemli ilçesinde fotoğraf sergisi açmıştır.

Kaybolmaya yüz tutmuş bu kültürün devam edebilmesi için sadece fotoğrafını çekmekle kalmayan sanatçı, kurduğu samimi dostluklarla göçerlerin problemlerine ve sıkıntılarına çözüm üretmek adına çalışmalar yapmaktadır.

sarıkeçililer

sarıkeçililer yörükler

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu