Ne Yapmalı?

Yağmuru Bile – Even the Rain

Yağmuru Bile (Even the Rain) filmini izlediniz mi?
even the rain
 
İspanya’nın 2011 Oscar adayı olan ve oscar olmasa da çeşitli ödüller alan film, yönetmenlik, Kristof Kolomb ve temel insan hakları mücadelesini bir araya getiriyor.
Senaryosu Ken Loach’un daimi senaristi Paul Laverty tarafından yazılan filmin yönetmeni, Icíar Bollaín.
Film şöyle gelişiyor.
Takıntılı idealist yönetmen Sebastian (Gael García Bernal), Kristof Kolomb ile ilgili bir film çekmeye kararlıdır ama bu Kolomb’un kahramanlık  mitini tersine çevirecek, açgözlülüğünü ve vahşi eğilimlerini gösterecek bir film olacaktır. En ucuz (emek sömürüsü en fazla) ve Latin Amerika’da en “yerli” ülke olan Bolivya’daki çekimler sırasında, Kolomb’dan 500 yıl sonra bile toplumsal huzursuzluklar devam etmektedir. Halk en temel hayati ihtiyacı olan su için savaşmaya başlamıştır.
Halkın temiz ve ücretsiz suya ulaşma hakkı ve talebine, Bolivya hükümeti gaz bombaları ve plastik mermilerle cevap verir ve sonra gerçek mermiler ve orantısız şiddetle.
 

Filmde, Kristof Kolomb Güney Amerika’ya geldiğinde yerli halkı yapılan haksızlıklara karşı örgütleyen Atuey rolünü oynayan Daniel, özel şirketlere ve hükümete karşı yürütülen su mücadelesinin de öncülerinden biridir. Megafonu eline alan Daniel (Juan Carlos Aduviri), halkına şöyle seslenir.

“Suyu hepimiz içiyorsak onu korumak için hepimiz mücadele edeceğiz”

Filmin fragmanı

Deniz Kartal

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu