Dünya Müzikleri

Cem Karaca – Emrah

Cem Karaca (5 Nisan 1945 – 8 Şubat 2004 İstanbul), Türk rock müziği sanatçısı, besteci, tiyatrocu, sinema oyuncusu. Birçok grupla (Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan) çalışmış, güçlü bir Anadolu rock kültü yaratılmasında öncülerden biri olmuştur.

cem-karaca_emrah

 

Babası Azerbaycan asıllı Mehmet Karaca ve annesi Ermeni asıllı Toto Karaca (Irma Felegyan) olan Cem Karaca, sanatla iç içe büyüdü. Orta öğrenimini Robert Lisesinde yapan ve sanatçı bir çiftin çocuğu olan Cem Karaca’nın müzikle olan bağı, annesinin teyzesi Rosa Felegyan’ın piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile başlamıştır.

Cem Karaca, 1961’de Hamlet’te oynayarak tiyatroya ilk adımını attı. 1964’te Münir Özkul’un oynadığı General Çöpçatan oyunu ilk büyük tiyatro çalışması oldu. 1965’te askerliği sırasında Cahit Atay’ın Pusuda ve Aziz Nesin’in Toroslar Canavarı oyununu yönetti ve oynadı. Aynı dönem İstanbul Tiyatrosu’nda sergilenen “Anahtarı Bendedir” adlı oyunu Türkçeye çevirdi ve oynadı.

Uzun bir süre tiyatroya ara veren ve Püsküllü Moruk oyununun müziklerini yapmak dışında tiyatroyla ilgilenmeyen Karaca, 1987’de Almanya’da çıkardığı Die Kanaken albümündeki şarkıların işlendiği Ab in den Orient-Express oyununun Kuzey Ren Westfalya Eyalet Tiyatrosu’nda oynanan “Die Kanaken” adlı versiyonunda annesi Toto Karaca ile beraber oynadı. Yine Almanya döneminde Münih Halk Tiyatrosu’nda Nazım Hikmet’in Şeyh Bedrettin Destanı oyununu yönetti.

O’nu ilk hit şarkısıyla tekrar hatırlayalım istedik. Emrah…

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu