Dünya Müzikleri

Joaquín Rodrigo Concierto de Aranjuez

Rodrigo’nun Gitar Konçertosu birçok müzik aletiyle yorumlandı, film müziği, hatta ulusal marş oldu. Peki Rodrigo’nun Gitar Konçertosu’nda bahsi geçen Rodrigo’nun kim olduğunu biliyor musunuz? 

Google’da tam adını (Joaquín Rodrigo) yazıp aratırsanız hikayesi hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. 
Deniz Gezmiş 1972 yılının 6 Mayıs’ında asılmadan önce aşağıdaki görkemli cümlelerle bu konçertoyu dinlemek istemişti ama elbette son isteği bile yerine getirilmedi.

“O sahneyi çok iyi somutladım; bir mitinge gider gibi gideceğim idama, asılma günü gelip çatınca o sevdiğim giysilerimi giyeceğim, postallarımı, parkamı… Beyaz ölüm gömleği giydirmek isteyecekler, giymeyeceğim, tıraş falan da olmayacağım. Önce gidip orada oturacak, bir sigara yakacağım, sonra demli, güzel bir çay içeceğim. Haa bak, Rodrigo’nun o ünlü Gitar Konçertosunu da dinlemek isterim orada. Sanırım asılacak bir insanın son isteğini geri çevirmezler… Sonra urganı kendim geçireceğim boynuma ve dönüp orada asılmamı seyredenlere, ‘burada ölen yalnızca bedenimdir’ diyeceğim. Ama düşüncemi öldüremeyeceksiniz, düşüncem yaşayacak.”

Konçertoyu en iyi yorumlayanlardan biri Paco de Lucía’dır ancak biz doğrudan Joaquín’nin ( Rodrigo) parmaklarından hissetmek istedik bu olağanüstü melodiyi.

İyi dinlemeler

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu