Dünya Müzikleri

Máddji-Dawn Light

Máddji_Dawn LightSámiler Norveç, İsveç, Finlandiya ve Rusya olmak üzere dört ülkenin sınırları içinde kalan yerli bir topluluk. Sámi nüfusun toplam 100 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan yaklaşık 60.bini Norveç’te, 20 bini İsveç’te, 9 bini Finlandiya’da ve  2 bini Rusya sınırları içerisinde. Sámiler yoğunlukla bu ülkelerin kuzey kesimlerinde yaşamaktalar. Bu halk aynı dil ailesinden çeşitli dilleri konuşmakta ve kendilerine has kültürleriyle komşu halklardan ayrılmaktalar.

19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın ortalarına kadar Sámiler bilinçli ve bazen ciddi şiddet içeren asimilasyon politikalarına maruz kaldılar. Sámi kültürü ve dilleri yüzyıllarca hor görülüp, ilkel olarak değerlendirilmiş, modern hayatta tutunamayacağı ve sonuçta yok olacağı düşünülmüş. Bu tür yaklaşımlara rağmen, Sámi kültürü ve dilleri ayakta kalmayı başarmış. Şimdilerde bir yandan kültür ve dil değişimi yaşanırken öte yandan da dili canlandırma ve koruma mücadelesi devam ediyor.

Sámi sözlü müziklerine “yoik” ya da “joik” deniyor.

Sámi folk müzik sanatçısı Máddji’nin “Beyond” albümündeki “Dawn Light”, yani “Şafak Işığı” adlı “joik”i o yumuşak sesinden dinleyelim.

Metin için kaynak: http://www.zazaki.net/haber/smi-dilleri-ve-iskandinav-ulkelerinde-smi-dillerinde-egitim-1486.htm

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu