Dünya Müzikleri

Melody Gardot – Your Heart Is As Black As Night

Melody-Gardot-Your-Heart Is-As-Black-As-Night2003 Kasım ayında, Philadelphia’da bisiklete binerken bir jipin çarpması sonucu omuriliğinde oluşan hasarlar, iki yerden kırılan leğen kemiği ve geçirdiği beyin travması göz önünde bulundurulduğunda Melody’nin aslında yaşaması bile bir mucize olarak değerlendirilebilir. Geçici hafıza kayıpları, sese ve ışığa karşı aşırı hassasiyet de bu kazadan Melody Gardot’ya yadigâr kalmış.

Geçirdiği tedavi süreci ise hayatının  tamamen değişmesi için  gerekli olan bir süreçmiş adeta. 19 yaşında, hayatı sil baştan öğrenmeye başlayan Melody Gardot, doktorunun müziğe olan yeteneğini keşfetmesi ile 9 yaşından beri merak duyduğu müziği farklı bir boyuta taşımış. Hastanedeki tedavisi süresince gitar çalmayı öğrenmiş ve şarkı yazmaya başlamış. İlk kayıtlarını ise doktorunun tavsiyesi sonucu hastane odasında kendi kendine yapmaya başlamış.

Uzun bir süre psikoterapisti eşliğinde ve kalçasındaki ağrıları azaltmaya yarayan bir cihazla yaşayan Melody Gardot, daha sonra bir arkadaşının önerdiği makrobiyotik yemek tarifleri içeren kitapla tanışmış. Bu, hayatını kolaylaştıran ikinci öğe haline gelmiş. Mutfakta yemek yapmanın ve  tahıllı gıdalarla beslenmenin de ağrılarının geçmesi üzerinde büyük etkisi olduğunu belirten Gardot, bu sürecin zihinsel olarak kendisine çok iyi geldiğini, rahatladığını ve daha rahat uyuyabildiğini belirtiyor.

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu