Dünya Müzikleri

Ortaçağın Müziğini İcra Eden Bir Grup: Ensemble Galatia

Ensemble Galatia 2003 yılında F. Kaan Bahadır ve Selçuk Dalar tarafından kuruldu. Serkan Özçifci 2004 yılından, S. Gökçe Okullu 2005, Nevin Şahin ise 2010 yılından beri topluluğun üyesi. Son olarak 2012 yılında Gökçe Aydın’ın katılımıyla grup son halini aldı.

Topluluk, müziğini icra ettikleri dönemin tarihsel olarak da ilginç olmasından yola çıkarak; dinletilerinde kimi zaman o çağa ait bilgileri, kimi zaman da şarkıların ya da varsa bestecilerin öykülerini, metinlerin çevirilerini de aktararak dinleyenlerin müziği kendi dönemi içinde algılamasını sağlamaya çalışmaktadır.

2003 yılında uzun bir arşiv çalışması ardından temelleri atılan grup, Ortaçağ seküler müziği icrası üzerine çalışan Türkiye’nin ilk ve tek müzik grubudur. Repertuarı ağırlıkla yüksek ortaçağ (11. – 13. yy.lar) ve geç ortaçağ (14. – 15.yy.lar) olarak adlandırılan tarihsel dönemlerdeki yazılı kaynaklara dayanır. İskandinavya’dan Akdeniz kıyılarına, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya, çok geniş bir coğrafyadaki müzikal geleneklerin izlenebildiği bu repertuarda, kültürler arası etkileşimi ve geçişkenliği gözlemek mümkündür. Şarkı sözleri, büyük ölçüde kaybolmuş olan dönem dillerinin bugüne taşınması açısından ilgi çekici bir başka öğedir. Kullanılan enstrümanlar, yine bu dönemdeki el yazmalarından, resim ve minyatürlerden, yararlanılarak, lutiye Erkan Ketenci önderliğinde, grup üyelerinin katkılarıyla üretilmiştir. Dinletilerinde parçalarla birlikte hikâyelerini ve dönem üzerine kısa bilgileri de aktaran grup, dinleyicilerini Ortaçağın masalsı ikliminde bir yolculuğa çıkarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu