Dünya Müzikleri

“Mutluluk Burada ve Şimdi Başlıyor” Salif Keita/Folon

Geçmiş tüm silik varlığı ile bugüne sızar. Bazen sızıntı büyür, bugünü hapseder. Değişmeyene bağlanır hayatlar; sorular ve nedenler yok olur. Bir hüzün rengine boyanır gelecek.

Pişmanlık, çaresizlik ekseninde geçmişe dair bir keder var bu şarkının sözlerinde. Kör yazgıya bağlanmış bilmeyi istemeyen insanların dünyası, hep geçmişte kalır…Şarkı, bilmek bile istemeyeceğin geçmişten, bilmeyi istediğin umuda uzanır…

Salif Keita; Mali Cumhuriyetinde üst sınıfa mensup bir ailenin albino olan çocuğu olarak doğar. Bir utanç, uğursuzluk olarak kabul gören hastalığı ve soylulara yasaklı olan müzik yeteneği ile tutunur hayata. Geleneklerin oldukça baskın olduğu bir toplumda dışlanmanın en yoğununu yaşar ama farklılıklarını sahiplenir, kendi olmaktan hiç uzaklaşmaz.

Salif Keita şöyle ifade eder: “Tanrı her insanı mükemmel yaratmaz, eksiklikler verir. Bendeki eksikliğe rağmen bana müziği bağışladı”

Afrika için güçlü bir ses olmuş sanatçı, birçok yardım kampanyası düzenlemiş ve albino hastaları için SOS Albino örgütünü kurmuştur.

Büyüleyici bir ses, çok şey anlatan bir hüzün…

Salif Keita’nın “The Past” albümünden “Folon”

İyi dinlemeler…

Hediye Çınar Ekinci

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu