Tarih

Scopes Maymun Davası (Video)

Darwin, Evrim Teorisini ortaya atıp 1859 yılında ‘Türlerin Kökeni’ kitabını yazdıktan sonra tartışmalar önce İngiltere’de başladı ve 1900’lü yılların başlarında Amerika’ya taşındı. Bu tartışma daha çok politik ve bilim dışı bir zeminde devam ettirildi. Günümüzde de devam ediyor. Scopes Maymun Davası bu tartışmanın ilk bedel ödeyenlerinden birinin hikayesi.

1925 yılında Evrim Teorisi’ni öğrettiği gerekçesi ile mahkemeye çıkartılan J. T. Scopes isimli öğretmenin davası Scopes Trial (Scopes Davası) olarak bilinmektedir.

Bu dönemde, ABD’nin Tennessee eyaletinde Evrim Teorisi’ni öğretmek, eyaletin hukuk kurallarına göre bir suçtu. Bu davada, dönemin ünlü hukuk adamı Clarence Darrow gönüllü olarak biyoloji öğretmeninin avukatlık görevini üstlenmiştir.

Clarence_Darrow_and_William_Jennings_Bryan_during_the_Scopes_Trial_maymun_davası_davasi

1960 yılında çekilen Inherit the Wind (Rüzgarın Mirası) filmi işte bu davaya dayanmaktadır ve biyoloji öğretmenini gönüllü olarak savunan avukatı filmde Spencer Tracy canlandırmaktadır.

Duruşma esnasında hakim; avukatın mahkemeye davet etmiş olduğu zoolog, antropolog, ve jeolog olmak üzere üç bilim insanının bilir kişi olarak dinlenmesini reddetmiş ve böylelikle avukat, savunmasını, biyoloji öğretmeninin ceza almasını isteyen dindar politikacı ile tartışarak yapmıştır.

Dava sonucunda biyoloji öğretmeni cezaya çarptırılmıştır. Ancak daha sonra karar üst mahkemece bozulmuş ve öğretmen serbest bırakılmıştır.

Aşağıdaki videoda filmden bir bölüm bulacaksınız.

“Bir fikir, bir katedralden daha büyük bir anıttır. İnsanın bilgisinin gelişmesi, yılana dönüşen sopalardan ya da ikiye ayrılan sulardan daha büyük mucizedir. Her şeyin bir bedeli var. Gökyüzünü fethedebilirsiniz ama kuşlar sihirlerini kaybedecek, bulutlar benzin kokacak.”

Filmin IMDB sayfası: imdb.com/title/tt0053946/

Evrim teorisi ve yaratılışçılık hakkında geniş bir okuma için

https://dunyalilar.org/bir-gericilik-araci-yaratiliscilik.html

Derleyen: Deniz Kartal

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu