Anasayfa / Dünya Müzikleri / Sokağa Üflenen Ruh: Siya Siyabend

Sokağa Üflenen Ruh: Siya Siyabend

Bir ürperti içinde sokaktan evlerimize kaçarken, arkamızdan bizi özgürlüğe çağıran bir ses duyulurdu. Ahengine kapılıp da bu içten çağrıyı duymamak, insan kalabilen bu mağrur ozanlara saygı duymamak ne mümkün.

“Yeni bir insan yaratmak lazım”, “Çok öldüm çok öldüm doğamıyordum”, “Salıncaklara bağlanmış yıldızlardan sallanır aşıklar”, “Kol geziyor ölüler ölüler adam soyuyor” sözlerine çarpıp da sarsılmamak mı nerede! Sokaklar yaşam, sokaklar isyan, sokaklar cümbüş nihayet…

İstanbul’da bir grup, sokaklardan müziğe açılan bir yol buldu: Siya Siyabend. Kalabalıklardan, zabıta kavgalarından, o an yazılmış öykülerden damıttılar müziklerini. İstiklal, Kadıköy, Beşiktaş derken o müzikler işledi sokaklara. Onlar şarkı söylerken sokaklarda bir umut dolanıp durdu, size emirler yağdıran zaman sustu, sizi boğan endişeler sıradanlaştı.

Reklam ve piyasa koşullarına teslim olmadan müzikleriyle direndiler ve bize özgürlüğü hatırlatıp durdular. Şimdilerde rahatsızlığıyla üzüldüğümüz grubun kurucularından “Bizon Murat” lakabıyla bilinen Murat Serhasi Tektaş’a geçmiş olsun diliyoruz.

 

Hediye Çınar Ekinci

Dünyalılar

Rastgele Haber

zeynep bakşi_pullu tepe

Pullu Tepe/ Zeynep Bakşi Karatağ

İlk kez İlyas Salman’ın sesinden dinlediğim türkü, Zeynep Bakşi Karatağ’ın yorumuyla da büyüleyici.