Dünya Müzikleri

The Sound of Silence

Paul Simon 1964 yılında yapmıştır bu şarkıyı, sabaha karşı ve hatta banyoda karanlıkta gitar çalarken ilham geldiği ve bestelendiği söylenir. 

Paul Simon (sağdaki) ve Arthur Garfunkel yıllarca birlikte çalıp söylediler.

the sound of slience, paul simon

Çekildigi 1968 yılında 7 dalda oscar adayı olmuş ve en iyi yönetmen ödülünü (Mike Nichols) kazanmış olan Dustin Hoffman’ın da oynadığı The Graduate filminin müziklerinden.

Duyduğunuzda, ha ben bunu biliyordum ve zaten çok seviyordum diyeceksiniz.

Gazoz Ağacı yazarlarından Oktay Tekcan, bu şarkı ile ilgili şunları yazmış 2008 yılında:

“22 Kasım 1963’te başkan Kennedy Dallas’ta suikasta kurban gittikten sonra, Amerika’yı derin bir acı ve güvensizlik sarmıştı. The Sound of Silence şarkısı işte bu karışıklık ortamında Paul Simon tarafından bestelenmiştir. 60’lı yılların Amerika’sını algıladığı şekildir. Şarkıda yer alan ışık ve karanlık metaforları, duyarsızlık ve kayıtsızlığın insanlar arasındaki en basit iletişim yeteneklerini bile olumsuz etkilediğini vurgulamak için kullanılmıştır. Gerçeği ve aydınlanmayı temsil eden ışık aslında acı verici ve yıkıcı bir güçtür.

“hello darkness my old friend…”

Paul Simon’a göre insanlar birbirleriyle iletişim kurmak yerine, giderek birbirlerine yabancılaşmakta ve sağırlaşmaktadırlar. Kendi yarattıkları ‘sahte’ bir tanrıya tapıp, kendilerini boğan bu sessizliğe teslim olmuşlardır.”

İyi dinlemeler…

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu