Dünya Müzikleri

Tülay German – Ne Pleure Pas

1966 yılında dönemin iktidarlarının baskıcı tutumlarından dolayı ülkeyi terk edip gitmek zorunda kalan Tülay German, 1962 yılında kurulan Türkiye İşçi Partisinin önemli isimlerinden biri olan Erdem Buri’nin eşidir. 1935 İstanbul doğumlu olan Tülay German anne tarafından Çerkezdir. Fransa’da 10 adet plak doldurmuş ve birçok ödül kazanmıştır. Halen Paris’te yaşamaktadır.

Tülay-German

 

İstanbul’dan gitmesi gerektiğini anladığı zamanı şöyle anlatıyor Tülay German;

“İstanbul’a elveda demenin zamanı geldi (mi?): Bir tadımlık bal alıyorum. “Boğaza gittim, sonra Emirgan’da iki bardak sıcak tavşan kanı çay içtim. Yoldan geçen simitçiden halka aldım. Kanlıca’ya gidip yoğurt yedim. Balıkçı meyhanesinde rakı içtim. Sandallardan birini alıp, kürek çektim. Faytonla gezdim.

Erdem Buri’yle tanıştıkları andan itibaren kesintisiz devam eden ilişkisini biyografik kitabında şöyle özetliyor.

Her gece bir arkadaşın evine davetliyiz. Sevdiğim ne kadar Türk yemeği varsa yaptırıyorlar. Çerkez tavukları, börekler, mantılar, dolmalar, balıklar… İstanbul’a incecik geldim, Paris’e şişman döneceğim bu gidişle. Herkesin devamlı olarak sorduğu soru:
“1962’den beri hala lafınız bitmedi mi? sıkılmadınız mı?”
Erdem cevaplıyor:
“Ne diyorsunuz? alışverişe gittiğinde özlüyorum. Bazen, sokakta yürürken veya bir kahvede otururken Tülay gösterir, Erdem bak ne kadar güzel kız diye. Gözüm görmüyor ki. Benim için en güzel, Tülayka’m. Doyamadan gideceğim bu dünyadan. Bir tek isteğim var: sonra, çok sonra olsun. Bir uçağa binelim uçak düşsün, beraber gidelim.”

Ne yazık ki Erdem Buri’nin korkusu gerçek oluyor ve Tülayka’sından daha erken ayrılıyor bu dünyadan.

Aşağıda Tülay German’ın Fransızca dilinde seslendirdiği bir şarkıyla tanıştıralım sizleri.

iyi dinlemeler

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu