Dünya MüzikleriTarih

Kent State Öğrenci Ayaklanmaları ve Rock

4 Mayıs 1970 yılında Kent State Üniversitesinde yaşanan olaylara uzanan tarihsel sürecin başlangıç noktasını pek çokları 30 Nisan 1970 olarak almaktadırlar.

Bu tarihte başkan Nixon, 2 yıl önce başkan seçilmesine yardımcı olan Vietnam’daki savaşı bitirme vaadine rağmen, Kamboçya’da yeni bir cephe açılmasını öngören istilayı kamuoyu paylaşmıştır. Savaşın yakında biteceğine inanan ve 1969 yılında 2. Dünya Savaşından bu yana ilk defa uygulamaya konulan ve askere alınacakları kura yoluyla belirleyen sistem sebebiyle savaşa gönderilme korkusu Demokles’in kılıcı gibi tepelerinde sallanan öğrenciler Nixon hükümetine tepkilerini kendi himaye alanları olan kampüslerde halihazırda bir yıl önceden koymaya başlamışlardır.

30 Nisan tarihinde yapılan istila planı açıklaması zaten yanmakta olan ateşi daha da alevlendirmiş, bu alev parçalarından bazıları Kent şehri ve onun üniversitesine de sıçramıştı. Kamboçya’nın istila edilmesi gerektiği yönündeki kararın dışında, olayların bu noktaya varmasına etken olan sebeplerden biri de o dönemler Kaliforniya valisi olan Ronald Reagan’ın öğrenci protestoları hakkında söylediği “eğer bunun çözümü bir katliam gerektirecekse, öyle olsun” şeklindeki açıklamalarıdır.

4 Mayıs 1970 tarihinde üniversite kampüsünde Nixon’ın Kamboçya’yı istila kararını protesto etmek üzere 2000 kişi toplanmış, dağılma emrine uymayan ve askere taş atarak direnen bu grubun üzerine Ulusal Muhafızlar tarafından ateş açılmış ve 13 saniye süren ateşin bilançosu 4 ölü ve 9 yaralı olmuştur.

Kent State’te yaşananların, ertesi gün gazetelerde kendine fotoğraflar ile birlikte yer bulması kamuoyunda büyük bir tepki yaratmış, kısa vadeli sonuç olarak ülke çapında bir öğrenci ayaklanmasına dönüşmüş ve 450 kampüsün kapanmasına yol açmıştır. Uzun vadede ise hem Vietnam Savaşının neticelenmesi sürecini hızlandırmış, hem de Amerikan politik ve demokrasi tarihi adına önemli bir dönüm noktası haline gelmiştir.

Kent State’te yaşanan olaylar Neil Young’a ilham vermiş ve bunun neticesinde Rock tarihinin en sembolik parçalarından biri olan “Ohio” ortaya çıkmıştır.

İyi dinlemeler


www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu